Vchodové dveře do bytu a do domu nejsou to samé

Vchodové dveře do bytu a do domu nejsou to samé

Dveře už v našich obydlích dávno neplní jen praktickou funkci. Nejen že se z některých interiérových místností dveře zcela vytrácejí a jsou nahrazovány pouhými volnými průchody mezi pokoji nebo designovými závěsy, ale navíc také tvoří podstatnou součást vzhledu našeho interiéru.

O funkci domovních neboli vchodových dveří zřejmě nemusíme pochybovat. Bez těch by se z našeho domu asi vytratilo nejen veškeré soukromí, ale také bezpečí. I vchodové dveře se však podílí na celkovém dojmu našeho bytu či domu, protože jsou tím prvním, s čím před vstupem do interiéru přijdeme do kontaktu.

Vchodové dveře stejně jako dveře interiérové prošly velkými změnami, a to obzvláště, co se týče jejich zabezpečení, což by vlastně měla být zároveň také jejich hlavní funkce. Opravdu bezpečné dveře dnes nepoznáme jen podle počtu západů zámku, kterým je zamykáme, ale také podle spousty dalších parametrů.

I když považujeme za vchodové dveře ty do bytu stejně jako dveře do rodinného domu, při jejich výběru bychom se měli řídit poněkud odlišnými pravidly a zvažovat trošku jiné priority. Když bydlíme v paneláku, tak to, co nám asi nejvíc vadí, je hluk. Ať už jsme zrovna v kuchyni a vaříme oběd, nebo jsme na záchodě, je skoro nemožné přeslechnout debatu, kterou vedou lidé ve vedlejším bytě nebo sousedé na veřejné chodbě. Co se týče tloušťky stěn v našem bytě, s tím asi nic moc neuděláme. Čím jsi ale pomoci můžeme, je právě výběr správných vchodových dveřích. Jedním z důležitých aspektů při jejich výběru by proto pro nás měla být vysoká zvuková izolace. Podobně jako máme v panelovém domě větší pravděpodobnost vzniku požáru. Dalším důležitým parametrem by proto měla být protipožární odolnost.

Oproti tomu vchodové dveře u rodinného domu by neměly postrádat vysokou tepelnou izolaci. Na rozdíl od dveřích bytových, které sice oddělují náš soukromý byt od veřejných společných prostor, nicméně jsou už součástí nějaké budovy, dveře u rodinného domu musí zvládat čelit nejrůznějším teplotním výkyvům a nepřízni počasí.

Nicméně nejdůležitějším atributem každých vchodových dveří je stále bezpečnost. Dveře jsou zabezpečeny bezpečnostními prvky, které můžeme rozdělit do jednotlivých tříd podle míry zabezpečení. Stupeň bezpečnosti je potom dán tím, co musí daný bezpečnostní prvek, případně celé bezpečnostní dveře, vydržet při případné snaze o jeho překonání zlodějem.