V zimě udržují náš dům v teple, v létě brání jeho přehřívání

V zimě udržují náš dům v teple, v létě brání jeho přehřívání

Když chceme, aby nám doma bylo teplo, první co nás napadne je přidat na topení a problém je tím vyřešen. Teplo u nás doma si sami regulujeme pomocí topení, a tak máme automaticky zafixované, že bez topení, by doma nebylo teplo. Topení je samozřejmě důležité, bez něj, pokud nemáme doma krb s ohněm, vnitřní teplota našeho domu či bytu nevzroste, není to však to jediné, díky čemu se doma cítíme v teple.

Nezáleží totiž jen na tom, jestli teplo dokážeme vytvořit, ale také jestli ho v domě dokážeme udržet a za jakou cenu, a to doslova. Pokud máme například netěsnící stará dřevěná okna, ze kterých už ze vzdálenosti jednoho metru cítíme ledový vánek, můžeme topit na nejvyšší obrátky, ale požadovaného tepla stejně nedosáhneme. To samé platí pro starou střechu nebo chatrný domek sbitý z dřevěných desek. Aby teplo z našeho domu neunikalo a my tak dokázali dům vytopit rychleji a levněji, je třeba mít ho kvalitně zaizovolaný. V dnešní době už jsou izolace jednou ze základních součástí stavby. Jejich vhodným výběrem potom ovlivníme úroveň kvality celého domu.

O zaizolování si domu se lidé snažili už dávno dřív a to pomocí přírodních materiálů. Nejvyužívanějšími byly seno, lišejníky či sláma. Zhruba v polovině 60. let se dostaly ke slovu plasty, které se uplatňovaly především ve spodní části budov. Dnes už plasty patří mezi nejpoužívanější tepelné izolace.

Hlavním úkolem tepelných izolací je vytvořit jakousi bariéru, která zabrání nežádoucímu vniku nebo úniku tepla, a to všemi částmi stavby, od podlahy až po střechu. Tepelné izolace jde v dnešní době rozdělit na tři základní materiály. Pěnové materiály, minerální vláknité a rostlinné materiály. Každý z těchto materiálů má své speciální podtypy, přičemž každý z nich může být vhodný na izolaci něčeho jiného. Za pěnové materiály můžeme uvézt takzvané pěnové sklo. Dům však neizolujeme skleněnými pláty, jak by nás název mohl zmást. Jedná se o speciální hlinitosilikátové sklo, které je rozemleto na prášek a smícháno s velmi jemným uhlíkovým prachem.

Typů izolací existuje nespočet a o materiálech, ze kterých jsou vyráběny, by se nám ani nesnilo. Po výsledku ale toužíme každý. Domov, kde se budeme cítit v teple a v bezpečí.