Bydlení je jedna ze základních lidských potřeb. Mít střechu nad hlavou, své klidné místo potřebují všichni. Není tedy divu, že s prodejem nebo nákupem nemovitosti se ve svém životě potká snad každý. Dům nebo byt je jedna z největších investic v životě, a tak ať už se chystáte prodávat nebo kupovat, měli byste znát všechny potřebné náležitosti a pravidla provázející tento úkon.
Prodávající si v první řadě zjistí hodnotu své nemovitosti a podá si inzeráty. Jakmile se najde kupec, roztáčí se kolotoč papírování, běhání po úřadech a dalších složitostí. Většinou se sepisuje jako první tzv. rezervační smlouva, ve které se obě strany “pojistí” že k prodeji dojde a prodejce nebude dál nemovitost nabízet. Nejdůležitější je však kupní smlouva. Ta musí mít vždy písemnou dohodu s podpisy obou stran, s tím, že každá strana musí mít jedno vyhotovení. Další vyhotovení se dává na katastr nemovitostí, a to musí být úředně ověřeno. Nesmí v ní chybět článek týkající se zaplacení kupní ceny a je vhodné v ní zmínit i předání nemovité věci.
Kupující by si vždy měl ověřit, zda je prodávající jejím skutečným vlastníkem a jestli nemovitost není zatížena zástavným právem, věčným břemenem nebo exekucí. To vše se dá zjistit na katastru nemovitostí. Pokud je vše v pořádku je potřeba nového vlastníka zapsat do katastru nemovitostí. Dále se musí uhradit daň z nabytí nemovité věci, kterou hradí prodávající a činí 4 % z kupní ceny. Následuje oznámení úřadům, že prodávající už nebude poplatníkem daně z nemovitých věcí a zároveň kupující musí podat přiznání k této dani.
Nezní to příliš složitě avšak ve skutečnosti může vyvstat řada komplikací a problémů. Všechny tyto starosti vám jednoduše může ušetřit realitní kancelář. Většina kanceláří se nezaměřuje jen na nákup a prodej realit ale poskytuje i právní služby a mnoho z nich také spolupracuje s hypotečními bankami a nabízí možnost sjednat půjčku. Pokud pozorně budete vybírat nejvhodnější realitku, ušetříte si mnoho nervů a starostí.