Stavba domu představuje celý komplex aktivit, prací a dovedností. Nejprve si potřebujete ujasnit, jaký dům vlastně chcete, čemu má sloužit, zda má být nízkoenergetický a kolik v něm bude bydlet lidí. Dalším krokem jsou peníze. Pokud máte pozemek nebo jinou nemovitost, můžete tímto majetkem ručit při získání úvěru. Jakmile je rozhodnuto a úvěr vyřízený, můžete začít. Nejprve potřebujete pozemek, na kterém budete stavět. Určitě vás bude zajímat jeho velikost, lokalita a služby v okolí. Je důležité si zvážit, jak daleko budete dojíždět za prací, zda je v místě školka a škola, jak funguje dopravní spojení do nejbližšího města, kde jsou obchody a další služby. Důležité jsou také inženýrské sítě v místě, zda je v obci plyn a kanalizace. Potřebujete vědět, co je stavební parcela, pozemek určený k výstavbě nebo louka. Ne všude se totiž dá stavět. Při zdánlivě výhodné koupi pozemku se vám může stát, že na povolení stavět budete čekat řadu let.
A začíná administrativní kolečko, při které budete shánět všechna potřební povolení. Samotná stavba začíná u architekta, který navrhne, jak bude dům vypadat, jak bude uspořádaný a jak zapadne do okolí. Potom začíná spolupracovat se stavaři, kteří se budou zabývat založením stavby, konstrukčním řešením, užitím stavebního materiálu, zkrátka všemu, co dá domu jeho konečnou podobu.
Na váš pozemek vjede stavební mechanizace, vyhloubí se základy, které počítají se sklepem nebo alespoň spáry pro vedení sítí. Ornici budete muset někde na pozemku uskladnit, protože ji budete záhy potřebovat na terénní úpravy a budování zahrady. Už před zahájením stavby se musí myslet na jímku, žumpu, studnu, případně na bazén. Rozmyslet si, kde povedou přístupové cesty, kde bude garáž, kde brána a branka.
Běžný rodinný dům bude stát na betonových nebo železobetonových pasech a základové desce. Jestliže je pozemek ve svahu, budeme nezbytné vybudovat systém opěrných zdí z betonu. Podstatné je uložení sítí a kanalizace. Budoucí rozvody vody, kanalizace, průchodky pro vedení elektřiny a také příprava pro tepelné čerpadlo a klimatizaci se musí nachystat pečlivě a přesně podle projektu. Při těchto činnostech oceníme možnost jádrového vrtání. Dá se dá použít ve všech běžně užívaných stavebním materiálech a ani při velkém průměru neovlivní statické vlastnosti konstrukce. Jádrové vrtání je velmi přesné, průměr otvorů je konstantní a vrtaný materiál se neštípe.