Tři pilíře každé domácnosti

Tři pilíře každé domácnosti

Každý, kdo vlastní byt či dům v něm čas od času musí provézt nějaké opravy, úpravy či rekonstrukce. Tyto úpravy jsou dvojího typu- estetické a praktické.

Estetickou stránku bytu mají v rodině pod palcem spíše ženy. Vzhled bytu či domu jednotlivců či rodin se může výrazně lišit a to bez ohledu na finanční stránku věci. Každý má trošku jiný vkus a každý se cítí dobře v jiném prostředí. A i když v dnešní době není, co se týče vzhledu a životního stylu zakázané a po ulici si můžeme chodit, jak chceme, pořád jsme obklopováni stavbami v jednotvárném stylu, kavárnami střídmého či naopak „načapaného“ vzhledu nebo hospodami, které jsou všechny, jakoby si z oka vypadly. Můžeme se sice oblékat, jak chceme, nosit účes jaký chceme, malovat se jak chceme, ale věci, které nás obklopují, změnit nemůžeme. Až na jednu vyjímku- náš domov. Do toho, jak bude vypadat náš domov, nám nikdo mluvit nemůže a vzhledem k tomu, že je to místo, kde se máme cítit dobře, je žádoucí abychom se při jeho vybavování, malování a designování rozhodovali podle toho, co se nám líbí. Kdybyste si prošli pár bytů či domů, možná byste byli překvapení, jak rozdílné jsou. Například domy lidí, kteří se živí uměním, nebo je umění jejich koníčkem, budou mít dům pravděpodobně zdobený množstvím soch a obrazů.

Stejně tak důležitá, ne- li důležitější, jako estetická stránka, je i ta praktická, tedy funkční stránka domu. Funkční úpravy se většinou týkají základních třech oblastí- vody, topení a plynu. Abychom náš dům mohli naplno využívat, je potřeba mít tyto tři věci v naprostém pořádku. Bez plynu si neuvaříme oběd, neupečeme koláč, dokonce si ani ve vodě neohřejeme párky. To si dnes asi málokdo z nás dokáže představit. Přečkat zimu bez funkčního topení zabalení jenom v dekách a navlečení v deseti vrstvách oblečení a fungovat tato déle než pár hodin, je pro většinu z nás také science fiction. Ovšem kdybychom si měli vybrat, které z těchto tří věcí se vzdáme, asi nikdo z nás by nevolil vodu. Každému z nás už se jistě někdy stalo, že mu v domácnosti vypnuli na nějakou omezenou dobu vodu, a tedy asi všichni víme, jak nepříjemné je bez vody fungovat. Není to sice tak, že bychom zůstali bez přísunu tekutin, v každém supermarketu najdeme balené vody. Ovšem co se týče sprchování, umývání rukou, nádobí či splachování záchodu, už to tak růžové není. O to, aby nám voda tekla se stará instalatér. Tento pán se stará o rozvody vody, vodovodní rozvody, přípojky vody a mnoho dalších potřebných věcí, bez jejichž fungování bychom se ani nevysprchovali. O to, abychom v zimě nemrzli, se zase postará topenář. To, co dělá plynař, už si asi každý domyslí. Opravy a úpravy těchto věcí zajišťuje několik firem a některé z nich dokonce všechny současně, stačí si jen jednu vybrat a začít s opravami.