Na výmalbě záleží

Na výmalbě záleží

Věděli jste, že barvy mohou ovlivnit nejen naši náladu, ale také naše psychické rozpoložení? Podobně jako nám to, že venku svítí slunce, může náladu zlepšit a to, že je venku zataženo nám může zase přivodit melancholickou náladu, mohou nám takové stavy navozovat i barvy. Proto, když se rozhodneme vymalovat si interiér našeho domu, je dobré vedle estetické stránky zvažovat i to, jak barvy budou působit na naši psychiku. O optickém efektu zmenšování a zvětšování místnosti zvolenými barvami ani nemluvě.

Vhodně zvolené barvy v interiéru a jejich kombinace dokáží doslova zázraky. Mohou například nahradit nedostatek slunce v interiéru nebo povzbudit chuť k jídlu či zvýšit pracovní nasazení.

I když dnes máme na výběr nepřeberné množství barev a dechberoucích barevných kombinací, bílá barva si při malování interiérů pořád drží své místo. O bílé barvě je obecně známo, že dokáže opticky zvětšit prostor, což je důvodem, proč je často používaná v malometrážních prostorech. Dalšími vlastnosti bílé jsou čistota, vzdušnost a lehkost.

Modrá barva, respektive místnosti do této barvy laděné, působí harmonickým a uklidňujícím dojmem. S převahou této barvy se tedy nejčastěji setkáváme v prostorech určených k odpočinku a relaxaci nebo k očistě. Takto barevné stěny tedy nacházíme nejčastěji v ložnicích a koupelnách. Pokud se ovšem rozhodneme pro využité světle modré barvy na velkých plochách, může celý pokoj působit poněkud chladně. Je proto dobré tyto barvy vyvážit zařízením interiéru v teplých barvách.

A teď něco ke zmíněné chuti k jídlu a vyšší výkonosti. Červená barva zvyšuje chuť k jídlu, zvyšuje výkonost a dodává energii. Ovšem podobně jako se to nemá přehánět s jídlem, nemá se to přehánět ani s červenou barvou, tedy je důležité její přiměřené množství. Pokud bychom to s dávkou červené barvy přehnali, mohlo by to mít spíše opačný efekt. U lidí s psychickými poruchami a u choleriků můž přílišné množství červené barvy vyvolat nesoustředěnost nebo dokonce agresivitu. Červené barvy najdeme nejčastěji v kuchyních, jídelnách, obývacích pokojích, pracovnách či dětských hernách.

Pokud spíše než po energii toužíme po vnitřní harmonii a vyrovnanosti, je dobré zvolit odstíny zelené. Zeleno- žlutá potom vyvolává pocity svěžesti a lehkosti a modro- zelená zase působí chladně.

Malířské práce jsou neopomenutelnou součástí vybavování bytu. Takový malíř nám totiž může z našeho obyčejného bytu vykouzlit místo, ve kterém se budeme cítit přesně tak, jak si budeme přát. Jeden pokoj pro dobytí energie, jeden pokoj pro Relax a jeden pro větší chuť k jídlu. Tohle všechno je s barvami možné. Stačí je jen umět používat.