Tepelné čerpadlo, šetří peněženku i životní prostředí

Tepelné čerpadlo, šetří peněženku i životní prostředí

O tom, že tepelná čerpadla se vyplatí snad už není potřeba nikoho přesvědčovat. Nejen že šetří peněženku ale také životní prostředí. Tepelných čerpadel existuje na trhu celá řada a vybrat to správné může být složité, parametrů, podle kterých vybírat je mnoho. Například výše zmíněná šetrnost k životnímu prostředí je jedním z nich. Pokud zvolíte vhodný druh čerpadla, třeba takový, který neprodukuje žádné skleníkové plyny, prach ani jiné škodliviny, můžete od Státního fondu životního prostředí získat díky dotačnímu programu Zelená úsporám nemalou podporu na jeho pořízení.

Tím se také dostáváme k finanční úspoře tepelného čerpadla oproti jiným způsobům vytápění. Nejmodernější čerpadla mají díky své vysoké účinnosti topný faktor až o 400% lepší než elektrické ohřívače. Tedy i když je pořizovací částka za tepelné čerpadlo vyšší, vzhledem k úspoře za energie v celoročním vyúčtování vyjde mnohem výhodněji. Z dlouhodobého hlediska poté už není vůbec o čem diskutovat. Navíc například k tepelnému čerpadlu Sanyo je možné připojit i řízené větrání, které je výrazně levnější než samostatné větrací systémy a při pořízení čerpadla s vrty tak získáte klimatizací pracující celoročně prakticky zdarma.

Mezi další požadavky na čerpadla patří to, aby jejich provoz nebyl příliš hlasitý a nerušil. Proto se při jeho výběru zaměřte i na úroveň hluku provozu kterou výrobce uvádí. Dalším požadavkem je, aby čerpadlo fungovalo i pro velmi nízkých venkovních teplotách a neklesl při tom výrazně jeho výkon. Kvalitní čerpadla by si měla poradit i s extrémními teplotami jako je -20°C. V případě, že vás nějaké čerpadlo zaujme, si poté ještě u specialisty zabývajícím se jeho prodejem zjistěte, jaké je ovládání čerpadla a jeho regulace. Pokud si s výběrem nevíte rady, vždy je nejjistější varianta obrátit se na firmu, která se na jejich prodej specializuje. Prodejce by o čerpadlech měl vědět vše a také dokáže určit, který typ je právě pro vás nejvýhodnější.