Tepelné čerpadlo může i chladit

Tepelné čerpadlo může i chladit

I když je teprve začátek léta, teploty na teploměru už šplhají ke třiceti stupňům a předpovědi slibují stejně horké celé léto. Někdo se tepla nemůže dočkat, jiný v horké dny a tropické noci, kdy kvůli vedru ani nemůže spát jenom trpí. Naštěstí žijeme v době, kdy se dají i rozmary přírody řešit a mít v místnosti stále stejně příjemnou teplotu, při jaké vám bude nejlépe. Většinou se jako první pomoc proti vedrům nabízí větrák, sofistikovanější a rozhodně účinnější jsou potom klimatizace, které však jsou velice energeticky nákladné a mají vysoké nároky na používání.

Existuje však i další řešení, jak v létě dosáhnout příjemné teploty ve svém domě, na konci sezony si přihřát bazén a prodloužit si ji tak a v zimě vytápět. Řeč je o tepelném čerpadlu, které je stále oblíbenější způsob vytápění a řadí se mezi energeticky velmi šetrné zdroje energie, a navíc málo nákladné jakmile se jednou splatí pořizovací náklady. Až 70% tepla toto čerpadlo čerpá ze svého okolí. A jak funguje chlazení u tepelných čerpadel? Už podle názvu to zní jako protimluv, avšak princip je v podstatě jednoduchý. V momentě, kdy tepelné čerpadlo vyrábí teplo, obíhá ve druhé polovině systému chladící médium. Při opačném procesu potom toto médium představuje ideální zdroj chlazení do domácnosti. Při pořízení si tepelného čerpadla tak sfouknete dvě mouchy jednou ranou, chlazení na léto i ohřev na zimu.

Možnosti chlazení jsou dvě, jedna pomocí topné soustavy, konkrétně potom díky rozvodům podlahového topení. Takto je možné snížit teplotu o několik stupňů ale i to mnohdy stačí. Když si budete teplené čerpadlo pořizovat je potřeba tomu přizpůsobit celý topný systém domu, a proto je třeba pozvat si zkušené instalatéry, kteří mají s čerpadly zkušenosti a všechny rozvody udělají profesionálně a kvalitně. Druhou možností chlazení pomocí tepelného čerpadla je potom systém fan-coilů neboli konvektorů s ventilátorem. Díky tomuto systému je chlazení stejně účinné jako kdybyste měli klimatizaci. A co více, na konci sezony se dají tepelná čerpadla využít i k přihřátí bazénu, pokud je tomu systém uzpůsobený.