Technický dozor investora nám může na stavbě ušetřit spoustu peněz

Technický dozor investora nám může na stavbě ušetřit spoustu peněz

Málokdo si dnes staví dům svépomoci. Kromě časové náročnosti, kterou stavba rodinného domu vlastními silami obnáší, je nasnadě také otázka, jestli se nám takový čin vůbec vyplatí. Pokud totiž nejsme vystudovaní stavitelé, může se nám lehce stát, že se dopustíme chyb, jejichž oprava nás v konečném důsledku bude stát více peněz, než kolik bychom zaplatili specializované firmě.

Pokud se však rozhodneme do stavby svépomoci skutečně pustit, je rozhodně na místě připlatit si za stavební dozor. Ten nám totiž pomůže se podobných přešlapů a amatérských chyb při stavbě vyvarovat, a navíc nám pohlídá, aby byla stavba postavená podle zákona. Častěji než se stavebním dozorem, se však v dnešní době setkáme s takzvaným technickým dozorem investora. Ten využijeme v případě, že si na stavbu najmeme stavební firmu a budeme si chtít být jisti, že odvádí dobrou práci. Ne každá firma je totiž dnes stoprocentně spolehlivá, a pokud stavbě a stavebním úpravám dostatečně nerozumíme, můžeme si za služby připlatit víc peněz, než je zdrávo. Technický dozor investora tak provádí všestranné kontroly použitých technologií a postupů, přičemž dbá také na důkladnou kontrolu veškerých potřebných smluv a dokumentů.

Pokud se rozhodneme využít technický dozor, je dobré se s člověkem, který nám bude službu zajišťovat, setkat hned na začátku celého procesu. Pomoc dozoru totiž oceníme už při výběru stavební firmy a řešení obsahu a znění smluv. V průběhu stavby nám pak díky dozoru odpadá nepříjemná povinnost neustálé kontroly chodu stavby a práce řemeslníků. Technický dozor je dnes hojně používaný zejména kvůli prudkému nárůstu cen nemovitostí a s ním spojeným také nadsazování cen služeb stavebních firem. Pro laika může být obtížné, vyznat se v široké nabídce stavebních firem a především poznat, jestli je jimi požadovaná cena za odvedené služby skutečně odpovídající. Díky technickému dozoru však máme garantované, že firmu nebudeme přeplácet.

Kromě novostavby rodinného domu nebo celkových rekonstrukcí, můžeme služeb dozoru využít také při dílčích úpravách našeho domu, jako je například jeho celkové zateplení. I v tomto případě totiž může být obtížné zorientovat se ve stále se rozšiřující nabídce.