Střecha od A do Z

Střecha od A do Z

Střechy patří k částem domu, na nichž si každý stavebník nechá záležet. Dělají se hned poté, co je dokončena hrubá stavba domu. Pospíchá se, aby do novostavby příliš nenapršelo a aby byla zakrytá. Nejvýhodnější je, když najdeme firmu, která nám dodá střechu podle našich představ a ještě zajistí klempířské, pokrývačské a tesařské práce. Je dobré, když jsou všechny práce sladěny tak, aby na sebe jednak navazovaly a aby střecha tvořila s domem harmonický a plně funkční celek.

Poté, co zákazník pošle firmě poptávku, firma zpracuje cenovou kalkulaci projektu. Potom se vytvoří návrh hotové střechy a ještě se se zákazníkem doladí detaily projektu. Po podpisu smlouvy o dílo se začnou dělat krovy a ještě se případně vyzdívají komíny nebo dělají další práce, které ke střeše patří. Když jsou krovy hotové, začnou na střeše klempířské práce. Klempíři, kteří chystají okapové systémy, nainstalují žlaby a svody na odvedení srážkové vody, oplechují komíny a další místa na střeše, kudy by mohlo zatékat. Když si zákazník přeje, může mít na okapech i nějaké ozdobné prvky, třeba z mědí, pozinku, titanzinku nebo hliníku. Jako ochrana před bleskem při bouřce se instalují hromosvody. V době, kdy jsou domluveny pokrývačské práce, je už rozhodnuto, zda bude střecha rovná nebo šikmá. Střešní krytina se vybírá podle druhu střechy, podle sklonu a také typu stavby. Nejčastěji se pokládají střešní pálené tašky, ale mohou to být i betonové tašky, plechové krytiny skládané, falcované, vláknocementové šablony neboli eternit, břidlice, asfaltové šindele, vlnité skládané krytiny nebo i plastové krytiny. Materiálů, kterými můžete pokrýt svou střechu, je hodně a jen na vás záleží, kterému dáte přednost. Méně obvyklé jsou dnes tradiční krytiny jako slámové a rákosové došky či dřevěné šindele. Ale i s těmi si pokrývačské firmy na historických budovách musejí poradit. Jestliže stavitel počítá s tím, že se přímo pod střechou bude bydlet a bude tam obytné podkroví, je třeba také počítat s osvětlením a osluněním podkrovních místností. V návaznosti na další konstrukční prvky se montují střešní okna nebo dělají vikýře.

Kompletní služby, související se stavbou střech, nabízí rodinná firma Střechy Deák, v níž pracuje za více než pětadvacetiletou dobu existence firmy už druhá generace klempířů a pokrývačů. Pokud tedy chcete stavět v jižních Čechách, volejte nebo mailujte do Zdíkova.