Střecha nemusí být jen červená

Střecha nemusí být jen červená

Domy už dávno nemají jen červenou střechu. Když se rozhodneme postavit dům, kromě barvy jeho fasády bychom měli uvažovat také nad barvou střechy. Výběr té správné střešní krytiny, a to ať už typu nebo barvy, může celý vzhled domu poměrně výrazně ovlivnit.

Díky širokému rozptylu typů střešních krytin, můžeme mít střechu prakticky jakoukoliv od černé až po bílou.

S volbou té správné barvy bychom však měli být opatrní a brát v potaz zejména barvu stěn domu. Pokud se nám podaří vytvořit mezi fasádou a střechou zajímavou barevnou kombinaci, která se bude vymykat okolním stavbám a zároveň nebude působit nevkusně, máme vyhráno. V opačném případě však můžeme docílit toho, že náš dům bude působit jako pěst na oko.

Pokud se rozhlédneme po okolí, zjistíme, že drtivá většina domů má střechu v červeno-oranžových odstínech. Tašky se tradičně vyrábí v cihelnách ze směsi jílu a cihlářské hlíny. Odtud také pochází původ této barvy. Takto barevné tašky se v minulosti ještě natíraly glazurou, která mimo jiné zvyšovala trvanlivost tašky. Dnes se tašky impregnují nanášením pololesklé skloviny nebo různými nástřiky. Vybrat si tak můžeme téměř jakoukoliv barvu.

Černé střechy jsou výrazným, zároveň však vkusným doplňkem. Střecha, která nenadchne ani neurazí, nicméně svou výjimečností upoutá zrak nejednoho kolemjdoucího. Pokud se rozhodneme pro černou barvu střešních tašek, měli bychom mít na paměti také její nedostatky. Podobně jako všechno černé, i střecha v havraní barvě přitahuje sluneční paprsky, které není schopná odrážet tak efektivně jako světlejší odstíny. To může v teplých letních měsících způsobit problémy s tepelně izolačními vlastnostmi střechy.

Ani opačný extrém však není úplně ideální. Bílá střecha si sice dobře poradí se slunečními paprsky, nicméně zase nezůstane dlouho hezká. Vzhledem k tomu, že střecha musí neustále odolávat povětrnostním vlivům a jiným výkyvům počasí, není úplně jednoduché udržet ji bílou. Jako alternativa se potom nabízí krémové či béžové odstíny, na kterých se opotřebení lépe ztratí.

Vybrat si můžeme pochopitelně i mnohem extravagantnější barvy jako jsou odstíny zelené, růžové či modré. Každá střecha by však měla barevně ladit nejen se samotným domem ale také s jeho okolím.