Střecha je věda

Střecha je věda

Střecha tvoří pomyslnou korunu domu. Není však jenom jeho ozdobou ale především musí splňovat všechny potřebné funkce, jako je chránit dům před vrtochy přírody, chránit před hlukem ale i splňovat protipožární funkci. Pokud stojíte nad návrhy domu a přemýšlíte, jakou střechu zvolit, rozhodně toto rozhodnutí neuspěchejte. Architektonických řešení, materiálů i stylů a barev je opravdu mnoho a hodí se mít jasno v tom, co vlastně od střechy očekáváte.

První, nad čím byste se měli zamyslet je využívání podkroví. Chcete tam mít pokoje, abyste ušetřili místo a využili všechen prostor? Budete na půdě skladovat věci které využijete jen jednou do roka? Nebo je pro vás jakýkoliv střešní prostor jen zbytečně dalším místem, které je třeba izolovat a vytápět, aby netáhla od stropu zima? Čím jednodušší střechu zvolíte, tím zpravidla bude méně nákladná a především méně náročná na údržbu. Tvar střechy by však měl sedět k okolní zástavbě a působit esteticky dobře na domě. Potřebnou energii k vytápění, kromě vhodného zateplení na konec, může ušetřit i orientace střechy ke světovým stranám.

Pokud se vás týká poslední případ, pak je pro vás jasnou volbou plochá střecha, která stále nevyšla z mody. Tyto střechy jsou v mnohém specifické, potřebují kvalitně udělanou hydroizolaci a zateplení, technologie jsou však tak daleko, abyste se nemuseli bát, že vám střechou bude protékat. Navíc se dá využít i jako terasa.

Pokud však potřebujete využít i prostor pod střechou, ať už jako další pokoje nebo půdu, je pro vás lepší zvolit jiný tvar střechy. Nejčastější je střecha sedlová nebo valbová, je na vás jakou zvolíte. Jakmile jste si jistí tvarem, přichází na řadu volba střešní krytiny a spolu s ní rozhodnutí, jakou firmu si pro pokrývačské práce a realizaci střechy zvolit.

Jakmile jste si jistí tvarem střechy, přichází na řadu volba střešní krytiny a rozhodnutí, jakou pokrývačskou firmu zvolíte. Co se týká střešních tašek, volte podle toho, jaký sklon má vaše střecha, jaké má dům možnosti co se týká nosnosti, ale také tak, aby tašky splňovaly protipožární požadavky.

V některých oblastech se může stát, že výběr nebude tak zcela na vás, ale budete se muset přizpůsobit požadavkům památkářů. Někdo by si mohl myslet, že jakmile se položí poslední taška, už je střecha hotová. Velmi důležitou součást však tvoří i klempířské práce, které zahrnují okapy, oplechování oken a vikýřů a další nezbytné detaily, které mohou pomoct prodloužit životnost vaší střechy.