Stínění jako designový prvek

Stínění jako designový prvek

Snad každý z nás má ve svém bytě, domě či kanceláři na oknech nějaké stínění. Už téměř tradičním a nejpoužívanějším typem jsou horizontální žaluzie, které najdeme ve velké spoustě domácností. Pro kanceláře jsou zase typické žaluzie vertikálního typu. Lidé také k zatemnění často používají neprůsvitné závěsy, které sice mohou vypadat honosně, ale manipulace s nimi a jejich údržba může být obtížná. Dnes už ale máme mnohem více možností, jaké stínění do domu a jednotlivých jeho pokojů zvolit. Postupem času se stínění stalo z dříve pouze praktického prvku, prvkem designovým, který z vašeho pokoje může udělat neobyčejné místo.

Typů stínění do interiérů najdeme mnoho. Od klasických žaluzií, až po japonské posuvné stěny, které se často používají jako stínění na větší prosklené plochy, na které rozměry klasických roletek nestačí. Pokud máte doma okna běžných velikostí, máte na výběr hned z několika možností. Plisse žaluzie jsou vyrobeny ze žehlené tkaniny, která se při stahování skládá jako harmonika. Nevzniká u nich tedy prázdné místo jako u žaluzií klasických, ale jejich látka pokrývá celou plochu okna. Látka je částečně průsvitná a díky jejím záhybům, ve kterých se skládá do zmíněné harmoniky, vytvoří na vašem okně nevšední a zajímavý efekt. Dalším typem interiérového stínění, které rozhodně stojí za zmínku, jsou takzvané římské rolety. Tento typ rolet najde uplatnění u moderního i klasických typů interiérů. U mnoha interiérů tvoří kromě stínícího také dekorativní efekt. Římská roleta je oproti klasické roletě opatřená rovnoběžnými švy šitými neviditelnými stehy.

Obecně existuje stínění interiérové a exteriérové. Exteriérové stínění, jak už název napovídá, je umístěno vně vašeho příbytku, a to na oknech a dalších prosklených místech vašeho domu. Nejčastějším typem používaným pro exteriérové stínění jsou různé typy rolet. Oproti roletám interiérovým, které bývají většinou látkové, jsou tyto rolety vyrobeny z tvrdého materiálu, odolného vůči vnějším vlivům. Ani žaluzie však nezůstávají pozadu, a tak je možné k exteriérovému stínění využít i takzvané venkovní žaluzie.

Ať už tedy hledáte čím rozzářit a doplnit vzhled vašeho bytu, nebo jen hledáte bezpečnostní a izolační prvek pro váš dům, stačí si vybrat správný typ stínění.