Stěny se musí na malování připravit

Stěny se musí na malování připravit

Měli bychom vymalovat” pro někoho je tato věta noční můrou, pro jiného radostí, že dostane možnost svůj byt rozzářit novými barvami. Stěny by se měly vymalovat jednou za čtyři roky, a to nejen z estetických důvodů, ale především z těch hygienických. Usazuje se na nich prach a další nečistoty a nová barva funguje jako desinfekce stěn. Před tím, než začne celý proces nakupování barev a malování samotného, je třeba se na něj připravit. Důkladná příprava vám ušetří mnoho práce s uklízením a čištěním zašpiněného nábytku.

Ideální je malovat v létě, kdy můžete v průběhu celého procesu větrat a barvy lépe zasychají, avšak v každém období je to možné. V první řadě je třeba oddělat vše ze stěn a nábytek, pokud možno přesunout do jiné místnosti nebo do jejího středu a zakrýt igelitem. Hodí se mít po ruce malířskou folii na zakrytí vypínačů, lišt nebo světel. Koberce je nejlepší oddělat a podlahu vysát, aby bylo v místnosti co nejméně prachu. V neposlední řadě je nezbytné nachystat samotné zdi na proces malování.

Vždy je nutné oškrábat zbytky starých maleb, ideálně pomocí malířské štětky oškrabat až na pevný základ. Dále je třeba odstranit nerovnosti po zbytcích lepidla od tapet a zarovnat trhlinky pomocí tmelu. Podklad musí hlavně dobře držet a být ucelený bez trhlin a výstupků. Stěny musí především dobře a rovnoměrně sát, aby barva dobře držela a neodlupovala se. K tomu slouží penetrace zdí speciálním přípravkem.

Pokud si sami na malování netroufnete a bojíte se, že byste zeď správně nepřipravili, nebo se vám nad tím nechce trávit příliš mnoho času, není v dnešní době nic jednoduššího než si na malířské práce pozvat specializovanou firmu. Mnoho z firem nabízí i následný úklid, a kromě malířských prací i natěračské nebo lakýrnické a vy si tak ušetříte mnoho starostí ale i času.