Stěna, která není stěnou

Stěna, která není stěnou

Všichni jsme se s ním už někdy setkali. Na pohled je nerozlišitelný od jakékoli jiné stěny v našem domě. Když na něj však poklepeme, ozve se dutý zvuk. Sádrokarton je v dnešní době součástí každého druhého, ne- li každého, příbytku.

Oproti cihlové stěně je ta sádrokartonová podstatně tenčí a může možná působit až nestabilním dojmem. Nicméně sádrokarton nemá plnit funkci nosné zdi, slouží spíše k estetickým úpravám interiéru. Pokud chceme například vykouzlit z jednoho velkého pokoje dva menší útulné pokojíčky, sádrokarton je pro nás nepostradatelným pomocníkem. Podobně jako v místnostech, kde chceme ušetřit na tloušťce stěn a zvětšit tak obytný prostor.

Někoho možná překvapí, že sádrokarton se nepoužívá jenom v interiérech, ale dá se s ním pracovat i u venkovních staveb. Sádrokarton je totiž odolný vůči vlhkosti, má skvělé tepelné vlastnosti a dobře izoluje hluk, což jsou vlastnosti pro jakoukoliv stavbu nepostradatelné. Některé možná překvapí, že mezi přednosti sádrokartonů patří také jejich pevnost. V neposlední řadě je třeba vyzdvihnout dostupnost tohoto materiálu. Na rozdíl od dřeva a cihel je sádrokarton velice levný a práce s ním není nijak zvlášť náročná, tedy ji zvládne téměř každý kutil.

Vzhledem k tomu, že sádrokartonu nevadí nerovné povrchy, často se používají také na vyrovnání stěn a stropů či jako podkladový materiál pro lehké plovoucí podlahy. Velice oblíbené jsou také na vybudování říms pro osvětlení. A co se vlastně v té „záhadné zdi“ ukrývá?

Sádrokarton se skládá ze sádrového jádra, které je obalené papírem. Vyrábí se v tloušťkách od pouhých 6 milimetrů a jeho nejširší zástupci nedosahují více než 25 milimetrů. To však není jediné v čem se sádrokartonové desky mohou lišit. Desky mohou mít různé vlastnosti a barvu. Většinou bývají označeny popisnými písmeny, které přesně určují, kde se dá danou desku použít.

Růžová protipožární deska se používá hlavně v suchých prostorách, kde je riziko vzniku požáru. Díky vrchnímu nátěru, který zvyšuje odolnost proti ohni, chrání konstrukci před požárem. Modré desky zvané akustické zase zlepšují izolaci interiérových konstrukcí. To, že sádrokartonové desky neslouží podle k zarovnání potvrzuje ohebná deska. Tato deska je vyztužena skleněnými vlákny a používá se pro různé oblouky a klenuté plochy.