Stavba od projektu až po realizaci

Stavba od projektu až po realizaci

Ať už se staví rodinný dům, obchodní centrum nebo jakákoliv jiná stavba jedno mají společné. Vždy to zahrnuje mraky papírování, povolení, dokumentací, vyřizování, zařizování a stojí mnoho úsilí času i financí. Stavitelství je však jeden z nejdůležitějších oborů, díky němu máme kde bydlet a pracovat i se bavit.

Žádná stavba se ovšem neobejde bez projektování a inženýrské činnosti. Projektování obnáší vše od prvotních návrhů a 3D modelů realistické vizualizace stavby, přes projektovou dokumentaci sloužící k získání stavebního povolení až po realizační dokumentace staveb. Projekční práce při stavbě rodinného domu v sobě zahrnují i návrhy vytápění a vzduchotechniky a veškerých inženýrských sítí od vodovodů přes kanalizace až po rozvody plynu.

Do inženýrské činnosti zase spadá obstarávání vstupních podkladů, objasnění základních cílů s investorem, jak má výsledná stavba vypadat a v první fázi zajišťuje průzkumné a geodetické práce pro vypracování dokumentace a vybrání vhodného pozemku. V další fázi projednává zadání stavby s příslušnými orgány a získává územní rozhodnutí o stavbě. Nezbytným krokem ať už stavíte rodinný dům, rekonstruujete nebo se chystáte investovat do větší stavby je získání stavebního povolení. Pokud máte na stavbu najatou projektantkou nebo inženýrskou firmu, zařídí povolení za vás a ani v ostatních oblastech se nebudete muset příliš o nic starat a ušetříte si starosti.

Jakmile jsou všechna potřebná povolení získaná, veškeré plány schválené a je hotový projekt přichází stavba samotná. U té je posláním inženýrské činnosti zajistit dodavatele materiálů a dělat technický dozor nad stavbou. V poslední řadě se potom postará o zajištění kolaudačního rozhodnutí a předání domu nebo jiné stavby spokojenému majiteli.