Správně zvolená okenní skla nám mohou ušetřit spoustu peněz

Správně zvolená okenní skla nám mohou ušetřit spoustu peněz

Okna na domech a bytech dnes už z daleka nemají jen praktickou funkci. Moderní architektura dává sklu ve stěnách našich obydlí zcela nový rozměr. Zatímco dříve do domu vpouštělo světlo jen pár malých čtvercových oken, dnes se čím dál častěji setkáváme s rozsáhlými prosklenými plochami, které prosvětlují dům přirozeným světlem a opticky jej zvětšují. Nemluvě o mnohem intenzivnějším kontaktu s okolním prostředím domu, který prosklené plochy přináší.

Na druhou stranu, čím větší prosklené části dům má, tím větší požadavky jsou na vlastnosti skla kladeny. Prosklené části domu mohou podstatně snížit jeho tepelný komfort a dostávají se tak do rozporu s požadavky na levné vytápění.

Stejně tak, jako se tedy zlepšují tepelně izolační vlastnosti stavebních materiálů, zdokonalují se také vlastnosti oken. Kromě tepelné izolace by mělo být sklo schopné odolávat také hluku a poškození, případně násilnému vniknutí.

Společnost VD GLASS funguje již od roku 2006 a je specialistou na výrobu izolačního skla. Zvukově izolační skla, které firma vyrábí, chrání dům před takzvaným hlukovým smogem, který spolu se znečištěním ovzduší výrazně ovlivňuje kvalitu životního prostředí. I když na ulici se před hlukem neschováme, domov by měl být místem, kde si náš organismus může od hlasitých ruchů odpočinout a zregenerovat se.

Důležitou vlastností oken je také bezpečnost. Bezpečnostní sklo je vyrobeno z tvrzeného skla či dvou a více skleněných tabulí, které jsou vzájemně spojené fólií. Takto upravená skla vytvoří z našeho domu bezpečné místo, které chrání nejen nás ale také náš majetek. Bezpečnostní skla nejenže odolávají úderům a nárazům při pokusech o vloupání, ale v případě poškození také snižují pravděpodobnost zranění. Pokud se sklo poškodí, nerozsype se, ale vzniknou na něm malé neostré plošky, které zmenšují pravděpodobnost zranění.

Tepelně izolační skla, které jsou nedílnou součástí sortimentu firmy, potom chrání náš dům před nechtěnými úniky tepla a s nimi spojenými vysokými náklady na vytápění. Zatímco historicky byla funkce oken pouze utěsnění vnitřního prostoru proti vnikání vlhkosti, později se přidala ještě ochrana před unikáním tepla ven, a nakonec i před jeho pronikáním dovnitř do domu, což oceníme především v horkých letních dnech. Důležitou součástí skla je také takzvaný distanční rámeček, který se nachází uvnitř izolačního zasklení a po jeho obvodu spojuje jednotlivé tabule skla do jednoho celku.