Spolehlivé vedení účetnictví jako cesta k úspěšnému podnikání

Spolehlivé vedení účetnictví jako cesta k úspěšnému podnikání

K tomu, abychom rozjeli vlastní firmu, potřebujeme především dobrý nápad. Najít díru na trhu a vymyslet způsob, jak ji vyplnit, je prvním krokem do světa podnikání, rozhodně ale ne posledním.

Vidina „neomezené“ dovolené a flexibilní pracovní doby jsou jedním z nejčastějších důvodů, proč se lidé do podnikání pouští. Tato časová svoboda je však vyvážená obrovskou mírou zodpovědnosti, a to především pokud se rozhodneme přijmout do firmy zaměstnance. Najednou se už totiž nestaráme jen o to, abychom vydělali peníze na své živobytí, ale také o to, abychom měli z čeho zaplatit lidem, kteří pro nás pracují. Kromě pravidelného vyplácení mezd je však s podnikáním spojena také řada zákonných povinností, o kterých jsme jako zaměstnanci neměli ani potuchy.

Jedním ze základních kamenů každého firmy je pečlivé vedení účetnictví. Pokud jsme totiž měli v daních do teď zmatek, tak se začátkem podnikatelské kariéry nás čeká doslova chaos. S odvodem daní státu se budeme v podnikání setkávat skutečně často a pro laika může být složité, se v nich vyznat. Jednoznačně nejkomplikovanější daň, které se v podnikání nevyhneme, je daň z příjmů. Aby to nebylo málo složité, dělí se daně z příjmu do několika skupin, přičemž každá z nich se řídí trošku jinými pravidly.

Abychom měli jistotu, že při výpočtu a odvádění daní neuděláme chybu, která nás později vyjde draho, potřebujeme profesionálně vedené účetnictví. To si můžeme zajistit buď interně nebo externě. Pokud máme firmu o pár lidech, rozhodně se nám nevyplatí účetní ve firmě přímo zaměstnávat. Daleko lépe nám poslouží služby účetní firmy.

Najmutí externí účetní firmy má pro podnikatele řadu výhod. Mezi ty patří například ušetření nákladů na účetní software či IT vybavení. Vzhledem k tomu, že u nás účetní nebude zaměstnaná, nemusíme ji vyplácet pravidelnou měsíční mzdu, ale platíme ji pouze za odvedenou práci. Zatímco v případě interní účetní jsme závislí pouze na jediné osobě, externí firma nám v případě nemoci účetní může zajistit náhradu, a my tak nemusíme mít strach, že zpracování dokladů nebude hotové včas.