Šindele se stále používají na horách

Šindele se stále používají na horách

Říká se, že postavit dům, tedy přesněji hrubou stavbu, jde docela rychle. Existuje řada moderních technologií, které proces stavby příjemně urychlují, dá se budovat i z celých dílců, a to pak stavba roste před očima. Náročnější je vybrat ke stavbě vhodnou střechu, provést její izolaci tak, aby dobře plnila svou roli. Když je hotová nosná konstrukce, složená z dřevěných nebo kovových nosníků, začíná stavitel s pokrývačskými pracemi.  Podle typu střešní krytiny můžeme mít střechu plechovou, z pálených nebo betonových tašek, z vláknocementových šablon, z plastu, šindelovou nebo doškovou. Plechové střechy jsou lehké, takže nezatěžují krovy a statiku budovy, snadno se montují, mají dlouhou životnost a nepotřebují velkou údržbu. Dnes jsou k dostání i ve více barevných odstínech a zaručují vysokou stálost barev. Pálené nebo betonové tašky naopak patří k těžkým střešním krytinám. Přesto u pokrývačů vedou. Lidé jim dávají přednost pro jejich dlouhou životnost i stavební vlastnosti. Někteří výrobci uvádějí, že tašky odolají UV záření, mrazu, sněhu, kroupám, jsou nehořlavé, mrazuvzdorné a vydrží více než sto let. A také při silném dešti neslyšíme žádný hluk jako u střech plechových. Šindelové krytiny, tvořené dřevěnými destičkami, dnes vidíme převážně na historických budovách. Šindele sice vyžadují údržbu, musejí se natírat, ale jsou také velmi trvanlivé a  v horských oblastech zažívají renesanci, protože jsou v těchto podmínkách odolnější než beton.

Když je hotová střecha, přijdou na řadu klempířské práce. Je potřeba upevnit na okraj střechy okapy, svody, vyrobit a namontovat úžlabí, olemovat a oplechovat komíny, namontovat střešní výlezy a atiky. Hodně populární jsou různé ozdobné prvky, které klempíř může vyrobit z mědi, hliníku nebo pozinkovaného plechu. Jednotlivé klempířské prvky se mezi sebou spojují. Obecně je lepší, když je spojů co nejméně. Okapy vypadají lépe a je menší riziko, že jimi bude zatékat.

Majitelé se snaží drahou stavbu využít do posledního centimetru, a to včetně půdních prostor. Tam zpravidla bývají ložnice, pokoje dětí, hostů a pracovny. Protože jde o bytové, nikoli užitkové prostory ke skladování slámy a dalších věcí, je žádoucí, aby i na půdě bylo světlo. Proto jsou tolik populární montáže střešních oken. Mohou být dřevěná, natřená lakem, nebo polyuretanová s dřevěným jádrem. Ta jsou vhodná do místností s vyšší vlhkostí a tam, kde vynikne jejich bílá barva a elegantní vzhled.