Renovace dveří svépomocí: Nevyhazujte dveře, vyšperkujte je

Renovace dveří svépomocí: Nevyhazujte dveře, vyšperkujte je

Původní interiérové dveře nebo staré historické dveře mohou být sice funkční, ale do vašeho domova už se nehodí. Staré dveře mohou být opotřebované či poškozené, zejména tam, kde jsou děti a zvířata. Pokud jste přemýšleli, že si pořídíte nové, už nemusíte. Pusťte se do projektu renovace dveří svépomocí! Renovace starých dveří může váš interiér vynést na zcela novou úroveň. Podívejte se s námi na postup, jak obnovit staré dveře, možnosti renovace dveří svépomocí a kolik stojí renovace dveří.

Renovace dveří: příprava

Ještě než se vrhnete na návod jak renovovat staré dveře, je nejdůležitější zjistit, v jakém stavu jsou dveře, se kterými budete pracovat. Musíte vzít v úvahu fakt, že renovace se týká pouze povrchu dveří, tudíž původní dveřní konstrukce zůstane stejná. To znamená, že pokud jsou dveře opravdu staré a laciné, pravděpodobně jejich vnitřní konstrukce ztratila své vlastnosti, jako je zvuková izolace, rovnost a mechanická odolnost.

Dveře byste měli tedy důkladně zkontrolovat, počínaje dveřním křídlem a konče zárubněmi. Jestliže si všimnete stop po přítomnosti kůrovců, nebo dřevo začalo hnít a je silně poškozen, je lepší vzdát se renovace dveří a raději koupit nové dveře. Pokud jste provedli důkladnou inspekci dveří a došli jste k závěru, že se chcete pustit do renovace starých dveří – podívejte se nyní na to, jak obnovit staré dveře.

Pokud máte laminátové či dýhované dveře a obložky, na drobné oděrky postačí truhlářský vosk v požadované barvě či retušovací fixy, které jsou běžně k dostání.

Jak vylepšit staré dveře

Možností, jak renovovat staré dveře, je celá řada. Nejprve je však nutné dveře obrousit a očistit a povrch srovnat jemným brusným papírem. Na případné poškození a vady použijte truhlářský tmel.

Dveře pak můžete přemalovat barvou, nebo natřít lakem, olejem, mořidlem či lazurou. Staré dveře také můžete polepit samolepící fólií. K dispozici jsou odolné laminované fólie určené na jak na renovaci dveří, tak i nábytku – vysoká kvalita fólie však znamená i její vysokou cenu. Další možností, jak vylepšit staré dveře, je tapeta. V nabídce je široká škála motivů, včetně fototapety.

Jak přemalovat dveře? Na obroušené a očištěné dveře naneste nejprve vrstvu základního nátěru a až poté naneste minimálně dvě, ideálně tři vrstvy vámi vybrané barvy. Čím více vrstev, tím jednotnější barva. Po každém nátěru nechte barvu zcela zaschnout.

Pokud natíráte dřevěné dveře a chcete zachovat letokruhy, zvolte lak. Laky mají kromě finálního vzhledu dveří užitečné vlastnosti, jelikož chrání povrchy proti poškození, vlhkosti, ztrátě barvy vlivem UV záření a některé fungují dokonce jako insekticidní a fungicidní přípravky a chrání tak dřevo před hmyzem a dřevokaznými houbami.

Nezapomeňte, že pozornost musíte věnovat i dveřnímu rámu. Pokud jste natřeli či polepili dveře, zrenovujte i zárubně. To stejné platí pro příslušenství ke dveřím – klika, madlo, kování, zámek, panty, dveřní kukátko, zarážka, vložka či cedule. Jestliže nebyly řádně udržovány, renovace nestačí a raději kupte nové.

renovace-dveri

Každé dveře jsou jedinečné a potřebují specifickou péči. Pojďme se nyní podívat na základní druhy renovací dveří svépomocí.

Renovace dřevěných dveří z masivu bez skleněné výplně

Dveře z masivu poskytují nejvíce prostoru v rámci renovace dveří svépomocí. Povrch totiž můžete bez obav obrousit vibrační bruskou. Hlubší rýhy, praskliny a jiné poškození lze opravit truhlářským tmelem vhodným pro kovové povrchy.

Původní barvu či fólii odstraníte pomocí horkovzdušné pistole, díky které se uvolní a bude snadné ji z povrchu seškrábat kovovou špachtlí. Na starou barvu také můžete použít speciální tekutinu pro odstranění barev. Na trhu jsou různé typy, vždy je nutné si důkladně prostudovat návod a postup, abyste zvážili, zda za to vaše dveře stojí, nebo je načase koupit nové.

Jestliže renovujete vchodové dveře, barvu vybírejte pečlivě. Vchodové dveře jsou vystaveny vlivům povětrnostních podmínek a slunečního záření, tudíž musí být adekvátně chráněny proti teplotním změnám a vlhkosti. Nejlépe investujte do dražší barvy určenou přímo na vchodové dveře a impregnace.

renovace-starych-dveri

Renovace pokojových dveří bez vitráže

Možná je i renovace interiérových dveří. Můžete je samozřejmě obrousit, ale protože bývají laminované, nebo ty původní, panelákové dveře bývají vyplněné kartonem, nesmíte brousit do hloubky. Po obroušení a očištění můžete dveře natřít barvou nebo vytapetovat.

Renovace pokojových dveří s vitráží

Jak obnovit staré dveře se skleněnou výplní? Prvním krokem je odstranění plastové zasklívací lišty (například špachtlí) a následně vyjmutí samotného skla. Další krok není povinný, ale jestliže chcete zvětšit prosklenou plochu dveří, prořízněte dveře elektrickou kotoučovou pilou a jako vodítko řezu použijte rovný dřevěný hranolek.
Tyto hranolky by měly mít stejnou sílu jako dřevěný rám dveří, jelikož budou sloužit jako dělící příčky a současně výztuha dveří v části, kde budou připevněny zasklívací lišty. Příčky natřete disperzním či polyuretanovým lepidlem a vklepejte do rámu tak, aby s ním lícovaly. Následně je k rámu přišroubujte.
Dřevěná zasklívací lišta bude sloužit k přichycení skla z obou stran. Aby sklo nemělo tendenci se pohnout, musí být lišta dostatečně hluboká. Pamatujte, čím silnější sklo, tím větší stabilita. Dveře se zasklívacími lištami nejprve opatrně obruste, a poté očistěte jemným brusným papírem. Dveře nakonec můžete přemalovat, nebo polepit fólií.

Renovace dveří: cena

Nejzásadnější otázkou, která stojí před každým kutilem, který se rozhodne pro renovace dveří svépomocí, je kolik stojí renovace starých dveří. Cena zrenovovaných dveří závisí na rozsahu renovačních prací s ohledem na výchozí stav dveří a rozměru, na zárubních a bytového interiéru, na množství, typu a ceně materiálu, na dveřním příslušenství a konečném typovém provedení. Renovace starých dveří cena se pohybuje od 1.000 Kč až 10.000 Kč.