Rekonstrukce?

Rekonstrukce?

V dnešní době bývají ceny pozemků nehorázně drahé a často tak bývá výhodnější si koupit starý dům se zahradou než prázdnou stavební parcelu. Potom ovšem přichází dilema, zrekonstruovat starý dům, nebo zbourat a postavit dům nový? Každá z těchto variant v sobě nese řadu výhod a nevýhod a vždy je dobré se o stavu starého domu poradit s odborníkem. Některé domy jsou opravit poměrně snadno, avšak jiné skrývají řadu nástrah, které nejsou na první pohled poznat.

Začneme možností, kdy dům zbouráte. Rekonstrukce často může být mnohem nákladnější než stavba nového domu, pokud jsou poškozené nosné zdi, nemá žádnou cenu rekonstruovat. A díky moderním stavbám na klíč, můžete mít nový dům postavený rychle a bez starostí. U domů na klíč je pouze důležité vhodně zvolit firmu, dopředu si přesně ujasnit jaké všechny stavební práce budou v rámci stavby na klíč provedeny, jaké materiály využity a v jakém konečném stavu vám bude stavba předána. Firma potom provede vše, od vyřizování povolení s úřady, přes zemní práce až po stavbu samotnou.

Druhou možností je rekonstrukce rodinného domu. Některým stavbám stačí pouze malé úpravy, jako je výměna oken, zateplení domu a izolace střechy, aby vám zbytečně neutíkalo teplo, nebo jen “kosmetické drobnosti” jako oprava fasády. Vždy je však vhodné si pozvat stavební firmu nebo jiného odborníka, aby posoudil, jak rozsáhlé úpravy budou nutné.

Jedním z častých problémů také bývá dispozice pokojů, staré domy jsou navržené pro úplně jiný životní styl a moderní rodině jeho rozložení nemusí vyhovovat. Při přestavbě pokojů je nutné vědět, které zdi jsou nosné a není možné je bourat. Další častou obtíží bývá vlhkost starých domů, kdy je nezbytné provést izolaci proti vodě a sanaci zdí, která slouží k jejich odvlhčení a zajištění větší stability. U starých domů jsou také obvyklé dřevěné stropy, které jsou navlhlé nebo prolezlé dřevomorkou a jejich výměna je velmi složitá a nákladná. Proto neexistuje jednotná odpověď, kdy je lepší dům zbourat a kdy se vyplatí rekonstrukce. Vždy je však třeba si pozvat odborníky a ti vám poradí.