Rekonstrukce krok za krokem

Rekonstrukce krok za krokem

Rekonstrukce staveb se v poslední době stávají čím dál oblíbenějšími. Při dnešních cenách nemovitostí a stavebních pozemků si spousta z nás nemůže dovolit koupi nového bytu ani stavbu vlastního domu. To však neznamená, že netoužíme po změně. A proto, když si nemůžeme koupit nový dům, můžeme alespoň zařídit, aby ten náš jako nový vypadal.

Ať už se rozhodneme pro jakoukoliv firmu, před začátkem samotné rekonstrukce budeme muset absolvovat několik organizačních věcí a schůzek. Jako první se koná schůzka firmy s klientem, na které si obě strany ujasní své možnosti a požadavky. Řeší se zde především zaměření rekonstrukce, vyslechnutí požadavků klienta a následná konzultace. Po tom, co se obě strany domluví na podobě rekonstrukce, vytvoří firma cenovou nabídku. Málokterá firma nám řekne nabídku hned od stolu, a pokud to někdo udělá, měli bychom zpozornit. Takové jednání totiž nepůsobí ani trošku důvěryhodně. Vytvoření cenové nabídky rekonstrukce trvá zpravidla kolem jednoho týdne.

Klient má následně možnost nabídku akceptovat nebo odmítnout. V případě, že se na cenové nabídce obě strany shodnou, následuje druhá, již podrobnější, schůzka. Zde se detailněji zkonzultuje průběh a konečná podoba rekonstrukce. Následuje podpis jednak cenové nabídky a jednak samotné smlouvy. V této fázi, kdy už jsme se firmě upsali, předáváme břemeno rekonstrukce na firmu a těšíme se na výsledek.

Samotná realizace rekonstrukce interiérů zabere podle velikosti místnosti či místností od jednoho týdne zhruba po dva měsíce. Málokdo se rozhodne provézt kompletní rekonstrukci stavby najednou. Nejen, že bychom museli náš dům na několik týdnů nebo i měsíců opustit, ale také částka, kterou bychom na rekonstrukci museli vynaložit, není zrovna malá. Pokud se tedy zrovna nepřihlásíme do televizní show „Jak se staví sen“ nebo nevyhrajeme poukaz na celkovou rekonstrukci včetně náhradního ubytování, pravděpodobně na to půjdeme postupně.

Mezi nejčastěji rekonstruované bytové části patří asi koupelna a kuchyň. Průběh při realizaci rekonstrukcí je většinou podobný. Pokud se rozhodneme rekonstruovat například kuchyň budou nás nejdříve čekat bourací práce. Ty potom vystřídají vodařské a topenářské práce, které po dokončení doplní elektro práce. Při rekonstrukcích neplatí pravidlo „vezmeme to od podlahy“. Rekonstrukce se totiž berou od stropu až po podlahu. Úplně nakonec, až je všechno připraveno, přijde instalace kuchyně, vestavěného nábytku a dveří.