První přišly na řadu balkony a koupelny

První přišly na řadu balkony a koupelny

Panelové domy se kdysi stavěly velmi rychle, sídliště vznikala jako houby po dešti. Do bytů byla  zavedena teplá voda, ústřední topení, v každém bytě byla koupelna a WC. Mnozí lidé, kteří bydleli v pavlačových bytech s toaletou na chodbě, se do nich velmi rádi stěhovali a byli vděčni za moderní vybavení. Brzy však zjistili, že paneláky mají také svoje nevýhody. Umakartová jádra měla takovou hlukovou propustnost, že jste s nadsázkou v pátém patře věděli, o čem si povídají vaši sousedé z přízemí.

Paneláky slouží svým obyvatelům stále, ale úplně změnily podobu a staly se po mnoha úpravách příjemným prostředím pro život. Šedé kostky dostaly nové barevné fasády, zateplení, jejich obyvatelé si nechali udělat nové balkony a lodžie. A také si většinou předělali právě ty nešťastné koupelny a zpravidla přistoupili i k razantním úpravám celého interiéru.

Do stavebních prací se pustili i majitelé rodinných domků, budovali hlavně balkony a terasy, které jejich domy vzhledově vylepšily a také poskytly další prostory k obývání. Na terasách, zejména těch zastřešených a zakrytých, se dá sedět i za podzimních plískanic, jsou vhodné pro zakládání zimních zahrad. Rostliny tady neumrznou a přitom mají dostatek světla pro svůj růst i v době, kdy jsou dny velmi krátké.

Balkónové profily se zpočátku dovážely ze zahraničí, brzy se začaly vyrábět i doma. Jednou z firem, která balkónové profily, určené převážně pro panelové domy, vyrábí, je Profila Trade s. r. o.  Zabývá se rovněž obkladovou technikou, zastupuje významné zahraniční firmy a prodává stavební chemii, lišty, celé systémy, a také nářadí. Svým zákazníkům poskytuje kompletní servis od návrhů materiálů, zpracování rozpočtů až po pravidelná školení. Činnost firmy je zaměřena na spolupráci s obkladači, stavebními firmami a architekty.

Jednou z absolutních novinek je cementová samonivelační stěrka s velmi nízkým obsahem emisí, která se roztírá do tenké vrstvy, je hladká a ideální na použití na systémy podlahového vytápění. Tento povrch je vhodný i do kanceláří, kde jsou pracovní stoly s kancelářskými židlemi, hodí se do jakéhokoliv vnitřního prostředí pod textilní a elastické krytiny.