Prací proti stresu

Prací proti stresu

I když době železné už dávno odzvonilo, železo a výrobky z něj jsou stále nepostradatelnou součástí našich životů. Pro příklady nemusíme chodit daleko. Třeba takové zabezpečení. V podstatě každý zámek, ať už visací, na kolo nebo jakýkoliv zámek na dveřích, je vyrobený ze železa. U zabezpečovací techniky zdaleka nekončíme. Všemožné úchytky, stojany, držáky, kohoutky na vodu u nás v kuchyni nebo v koupelně či v podstatě celá výbava našeho kufříku s nářadím, která nám leží někde v garáži na poličce.

Existuje jedno místo, kam se vydáme téměř kdykoliv se u nás doma něco pokazí, tedy pokud máme ještě odvahu to zkusit spravit sami. Tím místem je železářství. Když nám kape kohoutek, když potřebujeme koupit hřebíky na zatlučení obrázků v našem novém bytě, když jsme se rozhodli povýšit náš opravářský um na vyšší level a koupit si vrtačku, když si chceme vybavit náš kutilský kufřík, abychom mohli žít s klidným srdcem, že pokud se doma něco pokazí, máme na to to správné nářadí, bez ohledu na to, že ho často neumíme ani správně použít, nebo když jsme se rozhodli, že zkusíme štěstí v zahrádkaření. Všechny tyhle věci najdeme na tomto jediném místě. Místě, kde se běžně setkávají profesionálové z oboru s úplnými amatéry a lidmi, co se rozhodli zkusit nějaké manuální práce.

Taková manuální práce totiž může mít i terapeutické účinky. V dnešní době většina z nás pracuje v kancelářích u počítačů a na manuální činnosti jsme už docela zapomněli. Když pak přijdeme z práce s plnou hlavou starostí a bolavými zády od celodenního sedění, není lepší odreagování než vzít do ruky nářadí a zkusit něco opravit nebo vytvořit. I obyčejné zatloukání hřebíků na pověšení obrázku nad postel z nás může uvolnit celodenní napětí a stres a navíc bude naše práce konečně někde vidět.

Někdy je lepším odpočinkem než přijít z práce a vyvalit se na gauč nebo do postele, vyčistit si hlavu pomocí nějakých pracovních činností.