Novostavba či rekonstrukce?

Novostavba či rekonstrukce?

Sníte o vlastním bydlení? Nemůžete se dočkat na přestěhování se do vašeho nového domova přesně podle vašich představ? Pokud ano, tak se vám pravděpodobně v hlavě honí nejedna otázka. Jednou z nich nejspíš je: „Mám si nechat postavit svůj nový dům? Nebo si koupit již postavený dům a popřípadě se vrhnout do rekonstrukce?“ Každá z variant má své výhody, my se nyní v krátkosti podíváme, jaké výhody plynou z bydlení v novostavbách a co je naopak lepší v případě, že si koupíte dům již hotový, který se rozhodnete zrekonstruovat po svém.

V případě, že se potřebujete či chcete přestěhovat co nejrychleji, je logicky časově úspornější najít již postavený dům, který je připraven na nastěhování. Zní to sice jednoduše, v praxi to však až tak jednoduché není. Najít totiž dům, který si před vámi postavila jiná rodina, tak, aby se vám přímo trefil do vkusu, je téměř nereálné. Pokud se rozhodnete pro koupi již postaveného domu, je třeba počítat s tím, že budete muset dělat kompromisy, popřípadě provést menší či vetší přestavby a rekonstrukce, u kterých je někdy nelehké odhadnout jejich cenu či celkový rozsah. V konečném důsledku si tedy vaše rozhodnutí velice dobře promyslete a neváhejte si pozvat na pomoci odborníka, architekta, který vám poskytne poradenství ohledně vámi požadovaných úprav a pomůže vám vyhodnotit, zda se do rekonstrukce vyplatí jít.

Bydlení v novostavbě, která je navržena přímo podle vašich představ naopak skýtá mnoho výhod. Již od samého počátku plánování máte prostor na přizpůsobování rozlohy, rozmístění pokojů, orientaci celé stavby, až po to, jaké materiály použijete v interiéru. Zkrátka celá vizualizace vašeho budoucího bydlení je ve vašich rukách, popřípadě v rukou vašeho architekta. Pokud jste navíc přítomní při celém procesu stavění vaší novostavby, můžete celý postup stavby sledovat a kontrolovat a mít tak jistotu, že nedošlo k žádným fatálním chybám a popřípadě vše řešit zavčas, kdy je na to ještě prostor. V neposlední řadě jednou z velkých výhod novostaveb je jejich nižší energetická náročnost, pokud vám tedy záleží na životním prostředí a také vaší peněžence, měli byste s tímto plusem u novostaveb počítat.