Nejdůležitější místností v domě je vaše kuchyně

Nejdůležitější místností v domě je vaše kuchyně

Pečlivě plánujete obývací pokoj a dlouho se věnujete výběru sedací soupravy. Přitom vaše rodinatráví nejvíce času v kuchyni. Tu plánujte nejdříve!

Konečně se vám splnil dávný sen a vy jste se mohli přestěhovat do nově postaveného rodinného domu. Čeká vás spousta zařizování, vybírání a plánování. Zatím jste do domu přesunuli jen základní zařízení a postupně vymýšlíte, jak nejlépe vybavit jednotlivé místnosti. Velkou pozornost věnujete
především obývacímu pokoji, jelikož se domníváte, že tam bude rodina trávit nejvíce společného času. Uplyne pár dní, a kde se všichni scházíte? Jak vypadá váš běžný den? Přijdete s dětmi domů, odnášíte nákup do kuchyně a děti vás následují ke kuchyňskému stolu. Postupně připravujete svačinu, pak večeři a svačiny na další den. Děti mezitím píší úkoly, nebo se každou chvíli přiběhnou
pochlubit novou kresbou nebo ukázat výtvor ze stavebnice. Partner mezitím několikrát překontroloval obsah lednice a usedá ke stolu s šálkem kávy a koláčem. Zanedlouho už voláte děti a podává se večeře. Chvíle u televize, a už dáváte děti spát. Pak se vracíte a je nutné vše uklidit. Kterou místnost jste po celé odpoledne téměř neopustili? Kde se doopravdy schází vaše rodina?

Zařízení kuchyně vybírejte pečlivě

Ještě stále je v českých domácnostech zvykem vařit a péct, což je jistě dobře. Velká část rodinného života se tak odehrává v kuchyni a do vaření a pečení zapojujete i děti. Proto až budete plánovat kuchyňskou linku, zaměřte se na to, abyste měli co nejvíce místa na pracovní desce. Pohodlí v kuchyni a to, jak se vám v ní budou připravovat pokrmy, přímo závisí na volném a souvislém prostoru na lince. A když vám budou chtít děti pomáhat, i ony potřebují  ostatek místa. Velikost volného místa na pracovní desce by měla odpovídat tomu, aby u ní mohly stát vedle sebe alespoň dvě dospělé osoby a mohly si něco společně připravit.

Co nepatří na pracovní desku

Velký problém vám bude činit, pokud si na pracovní desku umístíte drobné kuchyňské spotřebiče a pomocníky. Volná plocha je to nejcennější, co v kuchyni máte, a proto už při plánování kuchyně hledejte prostor, kde samostatně umístíte toustovač, fritovací hrnec, či rychlovarnou konvici. Rovněž překážejí nejrůznější stojánky s noži a kuchyňskými utěrkami. Ty je možné pohodlně zavěsit, nebo umístit na magnetickou desku na zeď. Velmi vhodná je i zvýšená pracovní deska, ke které se nemusíte při přípravě pokrmů tolik naklánět. I pro menší postavy je práce na zvýšené desce pohodlnější.

My jsme brzy přišli na to, že není třeba věnovat takovou pozornost zařízení obývacího pokoje a že je mnohem praktičtější pečlivě naplánovat kuchyni. A jak si zařídíte svou kuchyň vy?