Ne všechny střechy jsou stejné

Ne všechny střechy jsou stejné

Střecha dělá dům, ale kdo dělá střechu? Tuhle otázku si jistě někdy kladla spousta z nás. Na tom, aby střecha plnila nejen funkční, ale také estetickou roli, se podílí několik odborníků. Své místo zde má například i tesař, jelikož samotná kostra střechy je tvořená ze dřeva. Horní vrstva střechy je potom pokrývána krytinami, které však mohou mít mnoho podob.

Střecha dotváří celkový vzhled domu a navíc je jeho nejzranitelnější částí. Je to místo, kam při krupobití spadne první kroupa a zároveň tvoří štít před spalujícím sluncem v horkých letních dnech. Je proto nesmírně důležité na kvalitě střechy nešetřit. Pokud budeme investovat peníze do kvalitní střechy, bohatě se nám za to odvděčí například délkou životnosti.

U střechy si vybíráme nejen barvu střešních krytin, ale také jejich materiál. Tašky pálené, které najdeme na většině šikmých střech a jim velmi podobné tašky betonové, zná dnes snad každý. Existuje však mnohem více možností, čím si svou střechu pokrýt.

Spousta dříve ne úplně oblíbených střešních krytin prošla v průběhu let velkou modernizací a dnes se stávají opět velmi oblíbenými. Například takové vláknocementové desky, které byly dříve nazývané jako eternit, jsou dnes vyráběny moderní technologií a již nejsou zdraví škodlivé. Jedná se o trvanlivé a velmi lehké desky, které najdou své využití například při rekonstrukci domu. Milovníky přírody také potěší, že jsou vyrobeny z ekologického materiálu.

Dalším typem krytin jsou plechy, neboli plechové střechy. Takové střechy se v minulosti tvořily z rovného nebo vlnitého plechu, který se většinou musel natřít barvou, aby se prodloužila jeho životnost. Dnešní plechové střechy však není třeba po položení nijak upravovat. Jsou navrženy tak, aby odolaly všem povětrnostním vlivům. Nemusíme se obávat ani koroze, protože ocelové jádro je oboustranně pozinkované a opatřené plastovou antikorozní vrstvou.

A to by to nebylo 21. století, aby se mezi materiály neobjevil také plast. Plastové krytiny mohou být průhledné, což si na své střeše dokáže představit asi jen málo kdo. Většinou jsou však vyráběny jako napodobenina pálených tašek nebo vlnitého plechu. Plastová krytina je lehká, pevná, nekoroduje, odolává toxinům i oxidům a navíc má velmi dobré tepelné i zvukové izolační vlastnosti.