Na co si dát při koupi pozemku pozor

Na co si dát při koupi pozemku pozor

Pokud se od základů rozhodnete vybudovat svůj vysněný dům, prvním krokem je výběr vhodného pozemku. Při jeho výběru hraje roli mnoho faktorů, cena a lokalita jsou jen některé z nich. Na co nesmíte zapomenout a pořádně si pohlídat, je dostupnost inženýrských sítí. Pokud se nejbližší přípojky nachází ve větší vzdálenosti od vámi vybraného pozemku, pak je třeba jeho výběr ještě pořádně zvážit, když zrovna nejste milionář, co neví, co s penězi, mohla by cena přivedení sítí pro vás být velmi nepříjemným zjištěním a těžko zanedbatelnou čárou přes rozpočet. Ano samotný pozemek, kam nevedou sítě je mnohem levnější než ten, který je jimi kompletně zaopatřen, avšak jejich výstavba se může prodražit. Proto je třeba už s předstihem plánovat jaké zdroje energie budete využívat, kam budete odvádět odpadní vodu nebo zda je ve vašich možnostech opatřit si vlastní zdroj pitné vody.

Pokud v inzerátu stojí, že inženýrské sítě se nacházejí na hranici pozemku, je ve vašem zájmu si zjistit podrobné informace o nejbližších přípojných bodech, abyste měli jasnou představu, kolik bude třeba do výstavby inženýrských sítí investovat. V případě, že vám makléř nebo majitel nedodal mapy s těmito informacemi, můžete si o ně sami zažádat u jednotlivých distributorů energií a u vodáren. Většinou najdete na internetu jednoduchý formulář, který vyplníte a potřebné informace získáte. To však může nějakou dobu trvat a do té doby s podpisem smlouvy vydržte.

Kromě inženýrských sítí je třeba si zkontrolovat, zda k pozemku vede přístupová cesta, v případě obecní komunikace můžete být bez starostí, avšak mnohdy jsou sousední pozemky v soukromém vlastnictví a průjezd může být problém. Vhodné je se přímo na místě přesvědčit, jaká je situace a tu si následně na silničním úřadě ověřit. Nenechte se tedy nikdy zlákat na první pohled nízkou cenou pozemku, kde se chystáte stavět, následné náklady za jeho propojení s okolím mohou být nemilým překvapením.