Na co si dát pozor při nákupu nemovitostí?

Na co si dát pozor při nákupu nemovitostí?

Někteří je shání na své úplně první bydlení, jiní je berou jako rozumnou investici do budoucna, jejíž pronájem je na stará kolena může zabezpečit. Ke koupi nemovitosti můžeme mít různé důvody. Ať už však kupujeme celý bytový dům, nebo se chystáme zainvestovat do našeho prvního vlastního bytu, měli bychom být obezřetní.

Trh s nemovitostmi je v poslední době na vzestupu. Nejen neustále rostoucí počet obyvatel, zvyšující se věk dožití a větší výdělečnost lidí způsobují velkou poptávku po nových příbytcích. Nakupování a následný pronájem nemovitostí jsou dnes pro mnoho lidí také nedílnou součástí jejich příjmů. Zatímco dříve totiž pronajímalo byty jen pár zámožných majitelů bytových domů, dnes své nemovitosti pronajímají i lidé do třiceti let. K tomu se však váže také potřeba úvěrů. Málokdo má totiž peníze na to, aby si koupil byt či dům pro své užívaní a k tomu ještě investoval do dalších nemovitostí. S půjčkami nám tak vzniká spousta závazků nejen vůči prodávajícímu, ale také vůči bankám. Celý nákup nemovitosti se tak často zdá být plný „nástrah“ a úskalí, které nás při nepozornosti mohou připravit o spoustu peněz.

Prvním krokem k úspěšnému nákupu je pochopitelně najít si takovou nemovitost, která bude odpovídat našim požadavkům, co se týče velikosti, lokality a pochopitelně také ceny. Takové hledání ideální nemovitosti nám však může zabrat měsíce a v krajním případě i roky. V tomto ohledu je dobré sledovat vývoj trhu a aktivně se zajímat o aktuální tržní ceny nemovitostí v námi vybrané lokalitě. Na místě je také konzultace s odborníkem, který nám může pomoci odhadnou budoucí vývoj cen nemovitostí, stejně jako reálnou tržní cenu námi vybraného bytu. I když se tento proces může zdát být zdlouhavý, předejdeme jím tomu, že se necháme napálit a zaplatíme nesmyslnou částku. Nekupujeme si nové boty ale nový byt či dům, ve kterém dost možná strávíme několik desítek let. Trpělivost a rozvaha je tedy na místě.

Další důležitou součástí každého nákupu nemovitosti je kupní smlouva. Na základě této smlouvy dochází k převodu vlastnictví nemovitosti z prodávajícího na kupujícího. Setkat se však můžeme i se smlouvou o smlouvě budoucí kupní. Jakkoliv zní tento název spíše jako jazykolam, jedná se o důležitý dokument. Tato „před-smlouva“ se uzavírá v případech, kdy se prodávající i kupující rozhodli smlouvu uzavřít, nicméně jim v tom zatím něco brání. Tato situace nastává typicky například v případech, kdy si kupující teprve vyřizuje hypotéku.