Musí být pevná a snadno ovladatelná

Musí být pevná a snadno ovladatelná

Garáž chrání auto před nepříznivým počasím i před nenechavci. Je tak příjemné v zimě přijít k autu a bez škrabání zmrazků z čelního skla do něj nasednout a odjet. Nejdůležitější součástí garáže jsou vrata. Klasikou jsou dvoukřídlá, která si někteří zákazníci dodnes volí. Ta současná mají kvalitní hliníkové profily i s přerušeným tepelným mostem, panty se dají seřídit ve třech osách. Vnitřek dveří může být plný i prosklený izolačním dvousklem s různými dekory. Dvoukřídlá vrata jsou ideální do garáže s minimálním ostěním a nadpražím, jejich montáž probíhá vždy do otvoru. Pokud nad garáží nemáme stříšku nebo třeba balkón, musíme počítat s tím, že když v zimě napadne hodně sněhu, budeme si cestu do garáže muset pravděpodobně proházet lopatou, abychom vrata mohli otevřít. Tato starost odpadá u rolovacích vrat. Vyrábějí se vždy přesně na míru, mají minimální nároky na prostor a dají se nainstalovat i za otvor. Vyrábějí se z vysoce kvalitních hliníkových lamel s polyuretanovou výplní, takže nám vydrží spoustu let, aniž by začaly rezivět. Jsou lehká, pevná a tichá, na jejich otvírání se používají výkonné pohony. Nejpoužívanějšími typem vrat do garáže jsou sekční. Jsou složena z jednotlivých sekcí, vysokých 500 až 610 mm, ve vodících kolejnicích při otevření vyjíždějí až pod strop. Mohou být vybavena motorem s dálkovým ovládáním a příslušenstvím, jako jsou integrované vstupní dveře, různá okénka, madla, kliky a další prvky.

Podobně jako garážová jsou konstruována průmyslová vrata. Jsou určena především pro průmyslové a skladovací objekty. Jsou pevnější, vysoce odolná a dá se s nimi snadno a bezpečně manipulovat. Nejpoužívanější jsou sekční, svoje místo na trhu však mají i rolovací a rychloběžná vrata. Rychloběžná vrata se uplatňují uvnitř objektů nebo se umisťují na vnější plášť budovy. Otvírají a zavírají se rychlostí až dva metry za sekundu, mají bezpečnostní kontaktní lištu a světelnou závoru. Jsou tak chráněna proti poškození, kdyby do nich například narazil vysokozdvižný vozík.

S vraty v průmyslových objektech souvisí i další vybavení. Na vnější otvor překládacích ramp se montují vratová těsnění, která slouží k těsnému a bezpečnému propojení ložné plochy nákladního automobilu a vrat. Díky nim je překládané zboží chráněno před nepříznivými povětrnostními podmínkami a vytváří dobré pracovní podmínky pro dělníky, kteří se zboží manipulují.