Pokud jste se rozhodli postavit si dům, zajisté už přemýšlíte, jak bude vypadat jeho fasáda, jak bude velký, jestli bude mít tvar čtverce či obdélníku, zda- li bude patrový či přízemní, jestli bude jeho střecha šikmá či plochá, jestli zvolíte okna francouzská pro optické rozšíření prostoru a ozvláštnění vzhledu domu či zůstanete u oken tradičních.
Po tom, co si rozmyslíte věci týkající se vnějšího vzezření domu, pravděpodobně se vrhnete na mnohem detailnější a časově náročnější část, a to tvorbu interiéru. Počínaje rozmístěním a velikostmi daných pokojů, počtem a umístěním koupelen se pomalu dostáváme až ke vzhledu jednotlivých pokojů.
Každému se líbí něco jiného a dnešní doba je nakloněná nevídanému množství možností. Ne každý z nás má však designérský talent a je pro něj těžké vizualizovat si prostory viditelné a hmatatelné zatím jen na papíře. V tom případě můžeme požádat o pomoc bytového designéra, kterému sdělíme své požadavky na styl nábytku a zařízení a necháme ho „kouzlit“. Designér nám pak zpravidla představí několik návrhů a my si vybereme ten, který nám sedí nejlépe. Pochopitelně levnější variantou je, pokud se rozhodneme byt si vybavit a vymyslet sami. Nejen že to budeme právě my, kdo v něm stráví několik let, ne- li zbytek života, tudíž bychom se v něm měli cítit co nejlépe, ale také nic nepřekoná pocit, že jsme si náš dům „vytvořili“ sami.
Už ale dost o samotném domu. Většina lidí, kteří si kupují nebo staví dům, to dělají hlavně kvůli tomu, aby měli vlastní zahradu. Život v panelovém domě, a to zejména v létě, může být smutný a frustrující a můžeme si v něm často připadat uvězněni. I když spousta bytových domů má balkon, na který si můžeme v létě vylézt a „vyvalit“ se na něj s knížkou v ruce, nic nenahradí pocit z toho posedět si v létě na vlastní zahradě. Někteří by mohli namítnout, že pokud bydlíme v panelovém domě a chceme se jít posadit ven do přírody na sluníčko, můžeme za tímto účelem navštívit nějaký z parků. To však není to samé ani v nejmenším. Největší výhodou vlastní zahrady je především soukromí a pocit, že si na ni můžeme vyjít kdykoliv a jakkoliv oblečení či neoblečení, což by se nám v případě parku asi moc nepodařilo. Abychom však dosáhli zmíněného soukromí, nesmíme opomenout jednu důležitou věc- plot.
Vybrat typ oplocení je už skoro stejně složité, jako vybrat typ domu. Nabízí se nám totiž hned několik možností, a to jak co se týká materiálů (drátěný plot, kamenný, dřevěný), tak i designu. Asi nejvděčnějším a nejpoužívanějším materiálem je dřevo. Dřevěný plot je velice variabilní, můžeme si vybrat, zda ho uděláme svislý či rovnoběžný se zemí, celistvý nebo přerušovaný, možností je prostě nespočet. Aby mohl dřevěný plot vzniknout, je potřeba někoho, kdo dřevo zpracuje a na plot připraví. Tohle je předmětem podnikání některých firem, disponujících stavebním řezivem, díky kterému mohou s dřevem pracovat.