Malíř umí lakovat i natírat

Malíř umí lakovat i natírat

Tu situaci asi zná každý. Kdysi bílé stěny vašeho bytu jsou podezřele našedlé, zejména v rozích u stropu, a když ze zdi sundáte obrázek, abyste z něj otřeli prach, je kolem něho rámeček. Nejvyšší čas poohlédnout se po malíři pokojů.

Práce malíře pokojů, to není jen natřít zdi barvou. Malířské práce obnášejí i přípravu podkladu pro barvu. Žádná barva nebude na stěně vypadat dobře a nebude držet, když bude špatný podklad. Kvalitní nátěry potřebují dobrý pevný podklad, třeba sádrokarton, jádrovou omítku, sádrovou nebo jinou stěrku. Musí být zbaven nesoudržných částic, prachu a musí být zpenetrován. Penetrací se podklad zpevní a sjednotí se jeho savost. Na přípravě podkladu určitě nešetřete, protože se může stát, že ušetříte pár stokorun a po odchodu malíře zjistíte, že zdi jsou flekaté nebo se barva odlupuje.

Jak dobrého malíře poznáte? Vzhledem k tom, že je řemeslníků z tohoto oboru málo a mají plné ruce práce, tak podle toho, jak má zaplněný diář. Šikovný malíř provádí i lakýrnické práce, natěračské práce, a tak se rozhodně nenudí a o zakázky nemá nouzi. Dobré je získat si na konkrétního malíře reference od známých.

Než vyklidíte byt, předem se domluvte na tom, kdy bude dílo hotové, jaký bude technologický postup prací a jaké materiály bude malíř při práci používat. Dobrý řemeslník se přijde do bytu předem podívat, zaměří si pokoje, zjistí, co je třeba udělat ještě před tím, než začne pracovat. Může se stát, že bude muset strhávat tapety, opravovat omítku, škrábat ji, protože se podklad loupe, nebo ošetřit zdi speciálním nátěrem, protože v bytě bydleli silní kuřáci.

Dobrý malíř by vám měl umět poradit s výběrem odstínu i kvality barvy. On zpravidla ví, jak bude barva působit po zaschnutí. Některé odstíny jsou na zdi po vyhotovení nátěru mnohem sytější než představa, jakou jste si udělali ze vzorkovnice na čtverečku o rozměru 2 x 3 centimetry. Pokud si odstínem nejste jisti, nechte si udělat malý test, abyste viděli, jak bude barva vypadat za dne a jak večer. Důležité je to hlavně u nátěrů fasád. Všude kolem najdete případy, kdy se výběr odstínu nepodařil.

Stejně tak vám malíř řekne, zda je tapeta, kterou jste si vybrali, do vašeho bytu vhodná. Protože i tapetovací práce patří do jeho oboru.