Malba změní celý byt

Malba změní celý byt

Když na stropě v bytě začínají tmavnout kouty nebo se tmavší plochy objevují v okolí radiátorů, je nejvyšší čas shánět malíře pokojů. Maluje se nejen z estetických důvodů, ale také kvůli hygieně. Ve staré malbě se drží bakterie, na zdi se usazuje prach a další nečistoty jako mastnota, a také pachy. V koupelnách a kuchyních, kde se více odpařuje voda, se někdy objevují plísně. Proto bychom s malováním neměli dlouho otálet a malovat pravidelně každých pět let. Pokud jsou v domácnosti malé děti nebo domácí mazlíčci, mělo by se malovat častěji, přibližně každé dva roky. Úplnou samozřejmostí je vymalovat byt, do kterého se chystáme stěhovat po cizích lidech.

Malování má i další výhodu. Pokud nejste konzervativní a pokaždé si necháte vymalovat jinou barvou, budete mít po odchodu malíře podobný pocit, jako byste se přestěhovali do jiného bytu nebo si domácnost nově zařídili.

Jestliže v bytě máme hodně obrazů a fotografií, je asi rozumné držet se neutrální bílé barvy. Moderní je kombinace bílé s výraznější barvou, kterou můžete nechat natřít třeba jen na jednu stěnu, nebo bílé barvy s tapetou. Barvami bychom neměli příliš hýřit, stačí si vybrat třeba jen dvě a v jednotlivých místnostech měnit jejich sytost. Výsledek bude dokonalý.

Do velkých místností, které je třeba opticky zmenšit, se hodí teplé barvy jako červená, oranžová nebo žlutá. Studené barvy prostor opticky naopak zvětšují, ochlazují a navozují pocit čistoty. Jsou vhodné do pracovny, ložnice nebo koupelny.

Není třeba se bát ani tapetování nebo nalepování samolepících fólií. Staré papírové tapety se špatně odstraňovaly, bez pomoci vody nebo i špachtle jsme se zpravidla neobešli. Vliesové tapety a fototapety se odstraňují snadno, beze zbytku a za sucha. Když odchlípnete horní růžek, opatrným tahem ze zdi strhnete celý pás.

Jestliže jsou zdi nerovné, poškozené, jsou v nich díry po skobách, hřebících a hmoždinkách, je jednou z možností, jak provést rekonstrukci, penetrace a štukování.

Vše si pochopitelně můžete udělat sami, ale pokud jste pracovně vytíženi nebo nemáte v malování a jiných činnostech praxi, je lepší si pozvat odborníka. Malířství Karlovy Varypixabay.com nabízí kromě malířských a natěračských prací také štukování, tapetování a drobné zednické práce.