Koberce se vrací na scénu v novém kabátě

Koberce se vrací na scénu v novém kabátě

Někdo by mohl říct, že jsou koberce nemoderní. Dříve zdobily koberce podlahy téměř každé domácnosti a našli jsme je snad v každém pokoji. Když v nějakém pokoji nebyl zrovna koberec, našli jsme tam lino. Většina koberců vypadala téměř stejně. Lišily se v drobných vzorech či odstínech barev, ale jejich hlavním úkolem bylo, postarat se o pokrývku podlahy a nijak zvlášť nevyčnívat. Spoustu takových koberců dnes najdeme v domácnostech našich babiček. Tehdy byly podlahy vnímány jako nedůležité části bydlení, které obyvatelé domu hojně zastavěli nábytkem a jednou za čas umyli nebo vysáli.

Postupem času se o slovo přihlásily parkety a na nějakou dobu se opět staly prvkem snad každé domácnosti. Koberce v té době téměř vymizely. I když samotné parkety prošly mnohým vývojem, vystřídaly je vrstvené podlahy či podlahy se zámkovým spojem, dřevěné podlahy domácnostem stále dominovaly. Cokoliv by tehdy nějakým způsobem zastínilo krásu dřevěných podlah, šlo pryč, a tak nebylo výjimkou, že jsme malé koberečky našli stěží v koupelně.

V dnešní době je zase vše trošku jinak. Podlaha je velmi důležitou, avšak ne nejdůležitější, částí bytu či domu a ve spolupráci s nábytkem a doplňky utváří jeho celkový vzhled. Dřevěné podlahy, ať už pravé, nebo jejich imitace, se naučily spolupracovat s koberci a společnými silami vytváří nevídané kousky. Lidé se dnes již nebojí experimentovat, a pokud to tak cítí, udělají si z podlahy s nadsázkou klidně hlavní poutač celé místnosti. S výraznými podlahami se skvěle experimentuje v prázdnějších místnostech, kde není příliš nábytku, nebo je alespoň v nevýrazných a splývavých barvách. Koberce dnes již nejsou nutnou a nevýraznou pokrývkou podlahy, ale stávají se její ozdobou či ozdobou celého pokoje.

Nejvíce koberce stále dominují v dětských pokojích. Děti často běhají bosky a posedávají na zemi, na což jim koberce poskytnou ten nejvyšší možná komfort. Rodiče se pak nemusí bát, že se děti posedáváním na zemi nachladí a zároveň koberec vytvoří útulný a bezpečný dojem celého dětského pokoje.

Dříve byly koberce vyráběny s nenápadnými vzory a nevýraznými barvami. Lidé je kupovali spíše z praktického než estetického hlediska. Dnes je tomu spíše obráceně. Pokud chceme mít na podlaze výrazný prvek, sáhneme po pestrobarevných kobercích, které náš pokoj rozsvítí a dodají mu ten správný šmrnc.