Kdo se stará o teplo našeho domova?

Kdo se stará o teplo našeho domova?

Blíží se léto a tedy i nejlepší doba na předělávky, dodělávky a rekonstrukce týkající se topení. Stejně jako zateplování domu či bytu, výměna dřevěných oken za plastové nebo zmíněné topenářské úpravy k tomu všemu nám léto a teplé období v roce poskytuje ideální podmínky. Byt či dům je totiž přirozeně vyhřívaný (někdy až moc) sluníčkem a teplým počasím zvenčí a není tedy problém vysadit okna z pantů či vyřadit na pár dní topení úplně z provozu. Roční období, které je pro většinu lidí ve znamení dovolených, topenářům a instalatérům naopak přináší nejvíce práce.

Povolání topenář není asi nikomu neznámé, ale co je vlastně jeho náplní práce? Název „topenář“ je odvozen od slova topení, neboli zdroje tepla každé domácnosti. Není tedy asi překvapením, že topení a vytápění je tedy hlavním předmětem zájmu topenářské práce. Na topenáře se tedy obracíme, pokud potřebujeme namontovat, nainstalovat, seřídit či opravit topná zařízení nebo celé vytápěcí systémy. Konkrétně se jedná o domácí kotelny, teplovodní a parní potrubí, oběhových čerpadel pro teplovodní systémy a mnoho dalšího. Topenáři vám také mohou namontovat tak zvané topné hady, které zajišťují sálavé vytápění.

Práce instalatéra je s prací topenáře svým způsobem dost spojená. Instalatér se zaměřuje hlavně na potrubí všech druhů a prací s ním spojených. Jedná se konkrétně o potrubí vodovodní, plynové a kanalizační. Instalatéra tedy voláme v případě, že potřebujeme pomoc s opravou baterií, ventilů, van, dřezů, záchodů, ale také právě plynových spotřebičů a mnohých dalších. Skoro by se dalo říci, že instalatér je takový Ferda Mravenec, který dělá práce všeho druhu, bez kterých se žádná domácnost neobejde. Vzhledem k tomu, že práce topenáře a instalatéra je tak spjatá, není až takovým překvapením, že většinou pracují pod jednou firmou či jsou dokonce obě funkce (topenářská i instalatérská) vykonávány jedním člověkem. Takové firmy můžeme najít snad v každém městě. Například pokud si do vyhledávače google zadáte „topenář Žatec“ hned vám jedna taková firma vyběhne.

Co je asi nejvíce spojeno s oběma povoláními jsou plynové kotle a jejich montáže. Jelikož jsou plynové kotle asi nejúspornější variantou vytápění domu, stále více lidí se rozhoduje pro jeho instalaci a s tím spojenou spolupráci s jednou z topenářských a instalatérských firem.