Každému skvělému domu předchází kvalitní projekt

Každému skvělému domu předchází kvalitní projekt

Když se rozhodneme postavit si rodinný dům, musíme podniknout několik důležitých kroků, bez kterých to zkrátka nejde. Vzhledem k tomu, že ještě neumíme postavit dům, který by se nedotýkal země, k tomu, abychom mohli začít stavět, potřebujeme vlastnit nějakou část půdy, tedy pozemek, na kterém dům postavíme. To, že bez pozemku si nemůžeme začít plnit sen a stavět si náš dům, si dobře uvědomují stávající majitelé pozemků, kteří se rozhodli pro jejich prodej. Za posledních pár let totiž ceny pozemků vzrostly neuvěřitelně vysoko. Nejvíce ceny pozemků vzrostly v Královéhradeckém a Zlínském kraji, kde se ceny za posledních sedm let vyšplhaly až na dvouapůnásobek. Nicméně kdo se rozhodne postavit dům, s tímto zkrátka musí počítat.

V momentě kdy máme pozemek, musíme často ještě podat žádost na Stavební úřad o stavební povolení. Stavební úřad nám potom při splnění podmínek povolení udělí. I když se tento krok může zdát jako jednoduchá formalita, nemusí tomu tak být vždy. Tahanice a dohady se Stavebním úřadem nám někdy zaberou více času, než samotná stavba.

Pokud máme vše tohle vyřízeno, můžeme konečně začít stavět náš rodinný domek. V této chvíli je zpravidla na nás, jestli se rozhodneme na domě pracovat sami, případně za pomoci přátel a rodiny, nebo si na stavební práce najmeme stavební firmu, která nám podstatně ušetří čas, už však ne tolik peníze. Samotné stavbě však předchází ještě jeden důležitý krok, který, pokud nejsme přímo z oboru, sami rozhodně nezvládneme. Je důležité dům takzvaně vyprojektovat. Každý máme v hlavě zhruba obrázek toho, jak bychom chtěli, aby náš dům vypadal. To se však nutně nemusí shodovat s možnostmi a podmínkami, které pro stavbu našeho domu máme. Projektanti nám tedy vytvoří profesionální návrh naší stavby v souladu s našimi finančními možnostmi a požadavky, které na stavbu máme a zároveň s možnostmi našeho pozemku.

Práce stavebních projektantů je jednou z nejdůležitějších činností celé stavby. Podle jejich projektů a návrhů se totiž nadále bude řídit a odvíjet celý stavební proces a realizace stavby. Je tedy důležité vybrat si ověřenou projekční kancelář. Projekční kancelář Brno Šenkyřík, je ověřenou firmou, která tyto služby poskytuje. Kromě projektů pro rodinné domy poskytuje firma také projekty pro stavby občanské vybavenosti, jako jsou školy, domy pro sociální péči, či obchody.