Jaká střecha se nejlépe hodí pro moderní dům?

Jaká střecha se nejlépe hodí pro moderní dům?

Moderní architektura se neustále proměňuje. Každých pár let je „in“ něco jiného a většina z nás má tendenci se aktuální módě přizpůsobovat. Pokud zrovna stavíme, pravděpodobně budeme volit spíše jednoduchý styl stavby. I přes to, že se snažíme, aby na našem domu mohli kolemjdoucí oči nechat, málokdo si chce postavit takový dům, který bude svým vzhledem nadpřirozeně vyčnívat mezi ostatními stavbami v okolí.

Kromě velikosti a tvaru oken, barvy fasády a prostorové orientace budovy, hraje důležitou roli také střecha. Ta totiž může vzhled domu příjemně doplnit, ale také naprosto „rozbít“. I když je střecha neopomenutelnou součástí domu, nevyplatí se, aby byla zároveň tím nejnápadnějším, co na domě máme. Na druhou stranu bychom si na jejím výběru měli dát opravdu záležet a postupovat s rozmyslem. Moderním rodinným domům sluší jednoduchost, která by se měla odrážet také na jejich střeše.

Kromě tvaru a barvy střechy má na její vzhled vliv také typ krytiny. Vybrat si můžeme mezi lehkými a těžkými krytinami. Lehké krytiny se vyznačují nižší hmotností, což zároveň znamená nižší nároky na únosnost krovu. Jejich další výhodou je nižší cena. Naopak jejich nevýhodou je kratší životnost, hlučnost a tepelná vodivost. Těžké krytiny bývají z odolnějších materiálů vyznačující se delší životností a prakticky žádnou údržbou. Tyto krytiny jsou však na trhu poměrně dražší a mají vyšší nároky na únosnost střechy.

Asi nejzásadnější vliv na vzhled střechy má její tvar. Šikmá střecha se sklonem kolem 45 stupňů má vzhled tradičního venkovského domu. Své místo však najde i v současné architektuře. Oproti tradičním domům s tímto typem střechy, kde se prostor pod ní sloužil jen jako podkroví, se dnes ve „špičce“ domu normálně bydlí. Dům si tak můžeme zvětšit až o jeden pokoj. Plochá střecha je pro dnešní architekturu poněkud typičtější, charakterizuje totiž jednoduchost. Oproti šikmým střechám mají však ty ploché vyšší nároky na údržbu. U tohoto typu střech se rozhodně vyplatí zainvestovat do materiálu. Ploché střechy jsou totiž daleko více „citlivé“ na kvalitu materiálu a kvalitu odvedenou práci a jsou poměrně náročné na údržbu. Ani plochá střecha však není zcela rovná. Její sklon je však pouze od 2 do 10 stupňů, aby se na střeše nezadržovala voda.