Jak probíhá návštěva sběrny a na co všechno se připravit?

Jak probíhá návštěva sběrny a na co všechno se připravit?

Ať už stavíme, rekonstruujeme, nebo jsme jen nakoupili nové spotřebiče a potřebujeme se šetrně zbavit těch nefunkčních, pravděpodobně budeme muset navštívit sběrnu. Hodit PET lahev do směsného odpadu, si někdo ještě troufne, ale vyhodit do popelnice před domem například starou mikrovlnku, to je už poměrně velké sousto. I ti z nás, kteří nejsou fanoušky ekologie a netřídí pravidelně odpad, se alespoň u kovového odpadu nejspíš pozastaví.

Ne každý má však s návštěvou sběrny zkušenosti a v podobných situacích může tak trošku tápat ve tmě. V jakém stavu bychom kov měli do sběrny odvézt, dostaneme za něj peníze, a jak vůbec celý proces předání probíhá? Na to se pokusí odpovědět tento článek.

Pokud se jedná o malý náklad, který se nám vejde do auta, je lepší si jej do sběrny dopravit sami. Některé sběrny však nabízejí přistavení kontejneru zdarma. Pokud tedy máme větší množství kovošrotu, mohlo by nám to ušetřit slušných pár peněz. Než se proto vydáme do sběrny, je dobré si na jejich webových stránkách ověřit, jestli kromě výkupu kovu nabízí i nějaké doplňkové služby.

Za odevzdaný kovošrot nám sběrna vyplatí určitou finanční částku. Ta závisí především na váze. Poté, co tedy s kovem přijedeme do sběrny, najedeme autem na obří váhu, kde nám celé auto zváží, Tohle platí zejména pro případy, kdy vezeme velké množství kovošrotu a jeho vykládání by bylo neefektivní.

Před tím, než se do sběrny vydáme, měli bychom kovový odpad zbavit, pokud možno všech nekovových částí. Jednotlivé typy kovu je dobré si již při nakládce uspořádat k sobě. Obzvláště, pokud vezeme barevné kovy, za něž je také vyšší cena, je dobré je mít seřazené u sebe, aby pracovník sběrny viděl, kolik ho tam máme.

Pokud jsme ve sběrně poprvé, pravděpodobně nás bude čekat trocha administrativy. Po zvážení nás nechají vyplnit nějaké dokumenty a pravděpodobně nás tak požádají o předložení dokladu totožnosti. Nakonec by nám sběrna měla vystavit doklad, na kterém je uvedeno množství odevzdaného odpadu a částka, kterou nám mají zaplatit. Sběrna nám však peníze musí zaslat na účet. Vyplácení v hotovosti je zakázáno zákonem, který má omezit krádeže kovu.