Jak postavit dům bez starostí

Jak postavit dům bez starostí

Mít vlastní dům je sen, jeho stavba se však pro mnohé může proměnit v noční můru. Nejen proto se dnes čím dál víc lidí rozhodne si raději něco málo připlatit, ale nechat všechny starosti a strasti, které stavba může přinést, na někom jiném. Nemluvě o tom, že původní cena, se kterou do stavby domu jdeme, se může kvůli komplikacím v průběhu docela lehce změnit.

Pokud se rozhodneme pro stavbu na klíč, nic takového by nás potkat nemělo. Nejen že si dopředu vybereme přesně to, co chceme, ale také cenu, kterou za finální stavbu zaplatíme. Otěže tak předáme jedné jediné firmě, která se o všechno postará. Zkoordinovat několik dílčích firem totiž často nebývá vůbec jednoduché.

Celý proces má zhruba sedm kroků. Než se rozhodneme, jakou firmu si vybereme, absolvujeme nezávazné setkání, kde nastíníme vizi našeho bydlení. Firmě sdělíme naše požadavky a tam nám sdělí, jakým způsobem by spolupráce s ní probíhala a za jakou zhruba cenu, je nám schopna náš dům snů postavit.

Na základě našich požadavků nám potom firma vytvoří malý projekt, který nám prozradí umístění domu na náš pozemek. Tento proces může trvat zhruba měsíc. V této fázi bychom si měli také ujasnit rozpočet.

V dalším kroku je na nás, abychom si zařídili hypotéku na dům, pozemek a vybavení na konkrétní částku, kterou už díky firmě známe. Ne každý se však v této oblasti na sto procent orientuje, obzvlášť když žádáme o hypotéku úplně poprvé. Některé firmy nám mohou pomoci i s tímto úkolem a zajistit nám tak výhodné financování přesně na míru pro nás.

Po tom, co máme zařízenou hypotéku, mohou se naše sny začít pomalu proměňovat v realitu. Na řadu se konečně dostávají projektové práce. Náš dům už tak začíná dostávat podobu alespoň na papíře.

Velkou práci nám firmy ušetří také se stavebním povolením. I to totiž mohou zařídit za nás. Obíhání desítek úřadů s žádostmi o ohlášení stavby, není oblíbená činnost nikoho z nás a hlavně je neuvěřitelně časové náročná. Nejméně oblíbená a psychicky náročná činnost, která je se stavbou spjatá, nás tak mine obloukem.

Po všem tomto papírování a vyřizování se konečně může firma pustit do samotné realizace domu. Ta by se mohla vejít do 12 měsíců. Nakonec nás čeká předání hotového domu a my se můžeme začít stěhovat. Některé firmy nabízí také rekonstrukce staveb na klíč.