Jak na bezpečný nákup v době pandemie?

Jak na bezpečný nákup v době pandemie?

Zatímco do obchodu s oblečením nemusíme vkročit, jak je rok dlouhý, nákupům potravin se nevyhneme často i několikrát týdně. Jíst zkrátka potřebujeme. A málokdo má dnes takové možnosti, a především čas, aby si veškeré suroviny pěstoval sám na zahrádce, pekl si domácí chleba a jedl jenom to, co mu zrovna úroda nadělila. Stejně tak má málo lidí čas na to, obcházet kvůli každé surovině speciální prodejny a trhy. Právě z důvodu optimalizace času, který je pro nás dnes tak vzácný, se stávají stále oblíbenějšími velké supermarkety a menší obchody se smíšeným zbožím, kde najdeme vše potřebné na jednom místě.

Obzvláště v době pandemie však může být absolvování podobných nákupů poměrně stresujícím a nebezpečným zážitkem. Málokde totiž najdeme takovou koncentraci lidí na jednom místě, kteří se často neumytýma rukama dotýkají pečiva, ovoce či zeleniny, které si potom odneseme domů. Zatímco někteří lidé řeší tuto situaci objednáváním nákupu domů, jiní si neumí představit koupit čerstvou zeleninu nebo uzeniny bez toho, aniž by je před tím viděli. Nemluvě o tom, že platit cenu rozvozu jídla kvůli pár potravinám, které nám zrovna chybí, se příliš nevyplatí. Pokud však budeme dodržovat bezpečnostní opatření, neměl by nás běžný nákup nijak zvlášť ohrozit.

Přestože většina obchodů s potravinami zavedla určitá bezpečnostní opatření, rozhodně není na škodu přispět i svou troškou do mlýna. A to především při manipulaci s nákupem. Pro začátek je rozhodně na místě si nákup v supermarketu dopředu naplánovat a nechodit tam jen pro pár položek, které můžeme koupit i v malé samoobsluze, kde nehrozí taková koncentrace lidí a najdeme tam prodej uzenin, pečiva, mléčných výrobků i drogistického zboží. Malou prodejnu potravin najdeme například v obci Nová Paka.

Při samotném nákupu bychom měli vybírat očima a při manipulaci s nezabalenými potravinami používat kleště, sáček nebo jednorázové rukavice. Pokud se pečiva dotkneme ve stejných rukavicích, kterými držíme vozík, otevíráme dveře a saháme na spoustu dalších věcí, mine se tato ohleduplná činnost účinkem. Při placení bychom měli platit bezkontaktně. Peníze už tak obsahují řadu bakterií a v této době je jejich neustálé předávání mezi lidmi jen zbytečným zvyšováním rizika.

Ještě před několika měsíci jsme do obchodu vyráželi i s migrénou či antibiotiky a nikdo se nad tím nepozastavoval. Dnes je ale situace jiná. Pokud se necítíme dobře, je v současných podmínkách rozhodně na místě zůstat doma a o nákup nezbytných potravin požádat někoho blízkého. Nošení roušek, dezinfekce rukou před a po každém nákupu a dodržováním rozestupů nejen ve frontách, by pro nás již mělo být samozřejmostí.