I auta někdy potřebují přepravit

I auta někdy potřebují přepravit

Používáme je v podstatě denně, abychom se pomocí nich dostali co nejrychleji z bodu A do bodu B. Nastupujeme do nich s vědomím, že až vystoupíme třeba o několik desítek či stovek kilometrů dál.

Auta patří k nejrychlejším dopravním prostředkům osobního užití. Díky nim jsme schopni se někam, kam bychom se pěšky dostávali hodinu, dostat třeba za 10 minut. Je to pro nás jeden z nejlepších způsobů, jak ušetřit čas, kterého dnes rozhodně nemáme na zbyt.

Někdy se však může stát, že i tyto rychle jezdící stroje, potřebují někam přepravit. Přepravy aut se často využívají například k dopravě zbrusu nových, ještě nepoužitých aut na prodejnu, nebo naopak porouchaných či rozbitých aut do opravny.

Pokud se někdy dostaneme do situace, kdy budeme služeb přepravních firem muset využít, je dobré znát pár základních rad, podle kterých si dopravní firmu vybírat a na co si dát pozor.

Pravidlo „čím větší firma, tím rychlejší provedení přeprav“ nemusí platit vždy. Obecně jsou velké firmy o něco méně efektivní než ty menší, protože objednávka klienta se musí přeposílat přes několik oddělení, konkrétně přes obchodní oddělení a oddělení plánování až k dispečerovi. Ani malá firma nám však nejrychlejší přepravu nezaručí. Tam zase může dojít k tomu, že počet dopravníků nebude dost velký na to, aby pokryl celou oblast a poptávku klientů. Zjednodušeně řečeno se pak může stát, že budeme muset dlouho čekat, než se uvolní nějaké přepravní auto. Co do velikosti firem je tedy ideální volit nějaký zlatý střed.

Před tím, než si najmeme firmu na přepravu aut, je také důležité vědět, za co je dopravce při přepravách vozidel zodpovědný. Základní odpovědnost dopravce je pochopitelně za škody, které po doby přepravy na vozidlech způsobí, tedy od doby jejich naložení, po dobu jeho vyložení. U přeprav dražších vozidel se však může stát, že dopravce nebude ručit za celou škodu. Limit odpovědnosti dopravce v mezinárodní dopravě je zhruba 250 korun za každý kilogram hmotnosti auta. Při přepravě však mohou vzniknout i škody, které dopravce nemůže ovlivnit a tedy za ně ani není odpovědný, Případem takové škody je například poškození auta v důsledku krupobití.

I když zrovna nepodnikáme s auty, nikdy nevíme, kdy můžeme přepravní společnost potřebovat. Proto je dobré vědět alespoň základy o tom, jak funguje, abychom v případě potřeby věděli co a jak, a kterou firmu vybrat.