Dům, který umí šetřit

Dům, který umí šetřit

Kdo by nechtěl mít krásný velký dům, za jehož spotřebu by dával stejně ne- li méně než za svůj dřívější třípokojový byt? Taková vize totiž není nereálná.

Neustále se snažíme ušetřit na nákupech spotřebičů, elektroniky, oblečení a někdy dokonce i potravin. Ve většině případů se nám však takové šetření dříve či později vymstí. Příliš levné totiž nemusí znamenat, a často z pravidla neznamená, kvalitní. V důsledku toho potom za opravy a úpravy utratíme ještě víc peněz, než bychom utratili za o něco dražší ale zato kvalitnější věc.

Co takhle začít šetřit na energiích. Některé domy jsou obrovsky nehospodárné a jejich spotřeba nás stojí balík. I s tímto se dá něco dělat a existuje i jiná cesta než jen chodit doma zabalení v dekách a svítit si svíčkami. Místo toho si můžeme postavit energeticky efektivní dům.

Energeticky efektivní domy si v poslední době zamilovává čím dál tím více lidí. Prvotní skepse, která tento nový trend provázela, se s nabitými zkušenostmi a fungováním domů pomalu vytrácí a stavby získávají na oblíbenosti. I tak ale o možnosti postavit si energeticky efektivní dům neví spousta lidí, a když už o ní vědí, je to pro ně velká neznámá.

Energeticky efektivní domy dokáží oproti běžným novostavbám ušetřit až 90 % nákladů, a to už je opravdu znát. Základním principem, který tyto domy využívají, je udržení tepla v obytné části domu, čímž se sníží spotřeba energií na vytápění celého objektu. Nedílnou součástí energeticky efektivních domů je také zisk energie z obnovitelných zdrojů.

Málokdo by věřil, že energetické domy se vyvíjí již od 70. let minulého století. Za dokonalou úsporou energie, kterou můžeme u dnešních energeticky úsporných domů obdivovat, tedy stojí téměř padesát let práce.

Ne každý však v dohledné době plánuje začít stavět nový dům, nicméně úspora energií by mu také přišla vhod. Některé firmy, zabývající se projektováním energeticky efektivních staveb, proto nabízí možnost snížení úspor i u našeho stávajícího domu, který nebyl prvoplánově postavený jako energeticky úsporný. Výsledek sice nebude tak markantní jako u speciální novostavby, ale naše energetický výdaje můžeme tímto způsobem snížit až na polovinu.