Dřevěné domy si zamilujete

Dřevěné domy si zamilujete

I v dnešní době zjišťujeme, že některé postupy našich předků mají svou nepopiratelnou praktičnost a mnohé výhody a v mnoha ohledech se to, co je velmi moderní slučuje s tím, co už tu jednou bylo. Tentokrát je řeč o dřevěných domech, dřevo jako stavební materiál je snadno dostupný, je ekologický a má své nepopiratelné kouzlo. Pokud si pod pojmem dřevostavba vybavíte roubenku v horách, a řeknete si, že takový dům by se přece na předměstí, kde chcete stavět vůbec nehodil, pak byste měli vědět, že moderní dřevostavby už vůbec romantické roubenky nemusí připomínat.

Jaké jsou ty hlavní výhody, které právě v dnešní době mluví pro postavení dřevostavby? Tak předně, je to materiál samotný, dřevo je přírodní materiál a je velmi ekologický, má malé emise při zpracování a díky malé hmotnosti i při přepravě. Na jeho zpracování je třeba mnohem méně energie než na jakýkoliv jiný materiál. Při stavbě samotné potom dřevo vytváří méně stavebního odpadu a jeho likvidace je méně finančně náročná. Když už jsme u financí, mnohé zaujme že rodinný dům postavený v dřevostavbě vyjde levněji než zděný.

A tím výhody ani zdaleka nekončí. Stavba dřevostavby je také mnohem rychlejší než u zděného domu a variabilita dřeva nabízí možnost snadno změnit dispoziční řešení a t i v průběhu užívání. Mnozí se obávají o teplenou izolaci dřevostavby, avšak právě díky tomu, že je pevné, lehké a prodyšné a má malou tepelnou setrvačnost se stavba ohřeje velmi snadno. Díky tomu dřevostavby splňují požadavky na nízkoenergetické nebo pasivní domy a jejich náklady na vytápěné mohou být velmi nízké. Dřevěné domy mají nespornou výhod v tom, že dokáží stabilizovat vlho v místnosti a vytváří tak ideální a zdravé klima.