Dobrá střecha dělá dobrý dům

Dobrá střecha dělá dobrý dům

Mít krásný dům, na který bude radost pohledět, a který bude obdivován sousedy a kolemjdoucími, je sen každého, kdo se rozhodl stavět. Někteří sází na velikost, jiní na specifický tvar, další zase na originální vzhled fasády. Aby dům zaujal, nemusí být nutně výstřední, nebo se něčím výrazným vymykat. Správná kombinace všech zmíněných faktorů může z vašeho domu vykouzlit něco krásného a vyjímečného, i když to nebude jednoznačně pojmenovatelné.

Ať už je dům jakéhokoliv tvaru, barvy či velikosti jedno mají všechny domy společné – střechu. Říká se, že střecha dělá dům, a i když si to možná neuvědomujeme, něco na tom bude. Můžeme mít sebehezčí dům s překrásnou fasádou a zdobenými okny, ale pokud na něm bude sedět „nepadnoucí“ střecha, shodí to celý jeho vzhled. Střecha však není důležitá jen z estetického hlediska, možná ještě důležitější, je z hlediska praktického. Pokud totiž budete mít nefunkční střechu, všechno, co jste na domu za dlouhé měsíce až roky vybudovaly, může být ve chvilce nepřízně počasí zničeno.

Na to, aby vznikla dobrá a kvalitní střecha, jsou potřeba tři lidé- klempíř, tesař a pokrývač. Když tito tři pánové spojí své síly dohromady, vnější vlivy a jiné škodlivé faktory nad vaší střechou nezvítězí. Je však potřeba si uvědomit, že tuto profesi nedělají vždy jen vyučení odborníci, a na to bychom si měli dát pozor. Pokud si objednáte firmu na postavení střechy, zajistí vám jak tesařské, klempířské, tak také pokrývačské práce. Už si ale nemůžete být jisti, jestli tyto práce nebude dělat jen jeden člověk, které na to nebude mít ani potřebné vzdělání.

Vzhledem k tomu, že střecha má od vašeho domu odrážet všechny špatné vlivy a celý ho „ochránit“, je obzvlášť důležité, dbát na její kvalitu a nešetřit na ní. Střecha se těžko bude měnit co dva roky jako například barva stěn ve vašem bytě a zároveň může způsobit mnohem větší škody než například špatná barva omítky, na kterou si časem zvyknete. Jiné typy střech se používají na běžné stavby, jiné zase třeba na roubenky. Tohle všechno profesionálové vědí a samozřejmě vám s tím poradí. V dnešní době, kdy je na internetu nespočet webových stránek chlubících se svými skvělými výsledky, je však těžké nenaletět a vybrat tu správnou. Vůbec nejbezpečnější varianta je vybírat si firmy na doporučení někoho, kdo už jejich služeb využil. Pokud však nikoho takového neznáme a internetovým diskusím a recenzím tak úplně nedůvěřujeme, je rozhodně na místě nechat si firmou ukázat práce z předešlých zakázek. Zaměřte se jak na celkový dojem střechy, tak na detaily v podobě lemování komínů, střešních oken, jak jsou provedeny prostupy pro anténu nebo výdech kanalizace. Tohle všechno by mělo být důkazem kvality a profesionality, který máte právo požadovat.