Díky plynu můžeme i svítit

Díky plynu můžeme i svítit

Snad každý z nás má doma nějaké plynové zařízení. Ať už se jedná o plynový kotel, který máme zavěšený na stěně koupelny a díky kterému se můžeme doma sprchovat v teplé vodě, nebo třeba plynový sporák, na kterém každý den připravujeme teplé večeře. Obecně jsou plynové spotřebiče zařízení, ve kterých se zemní plyn spaluje pro různé účely. Díky jeho spalování můžeme připravit tepelně upravené pokrmy, vytápět si byt či dům, ohřát vodu či dokonce svítit. Plynové spotřebiče nám neslouží jen doma, dají se totiž využít i pro nejrůznější technologické účely.

I když plyn nepoužíváme v jeho surové podobě, je už dlouhou dobu součástí našich každodenních životů. Zajišťuje to, že i když jsou venku mrazy, my můžeme sedět doma jen v tričku s krátkým rukávem a lehkých teplákách, při čemž se dívat z okna jak pár centimetrů od nás padají studené vločky. To že si můžeme udělat na oběd křupavé propečené kuře je taky zásluha zemního plynu v naší troubě a oblíbeným grilováním s přáteli na plynovém grilu nepohrdne asi nikdo z nás.

Ať už je to jakkoliv, každý plynový spotřebič je složitý a svým způsobem i nebezpečný. Pokud bude procházet pravidelnými kontrolami a údržbou, žádné nebezpečí nám od něj nehrozí, ale všichni jistě známe příběhy, kdy se někdo otrávil uniklým plynem ze starého plynového kotle nebo plynové trouby. I když nám tedy plyn přináší spoustu užitku, je pro nás také jedovatý. Plynová zařízení musí proto být pravidelně sepisována, kontrolována a podrobena odborným revizím.

Provozní revize plynových zařízení by se měla správně provádět jednou za tři roky. Je však důležité rozlišovat pojem revize a kontrola. Kontrola by u plynových zařízení prováděna jednou za rok, s výjimkou roku, kdy je prováděna revize. Jinými slovy každý rok by se u vašeho plynového zařízení měl někdo objevit a podívat se na něj. Při revizi se provádí kontrola umístění, funkčnost a těsnost hlavního uzávěru plynu, uzávěrů větví stoupacích vedení, regulátorů a plynoměrů, uzávěrů a hořáků plynových spotřebičů. Oproti tomu pravidelné roční kontroly už nejsou tak komplexní, netýkají se uzávěrů a hořáků plynových spotřebičů.

Dnešní doba přináší spoustu vymožeností a technik, díky kterým můžeme mít jednodušší a kvalitnější život. Samotné stroje jsou ale čím dál tím složitější a my lidé už jim pomalu nestačíme. Proto je důležité si jednou za čas přizvat odborníka a ujistit se, že v našem domě vše funguje jak má.