Chystáte se kácet strom? Tohle byste měli vědět

Chystáte se kácet strom? Tohle byste měli vědět

Ať už máme rodinný dům se zahradou, nebo jsme majiteli chalupy na zeleném plácku, čas od času se nám může stát, že budeme potřebovat pokácet nějaký strom, který nám roste na pozemku. Důvodů může být vícero. Strom může být poškozen vichřicí či bleskem, může být napaden škůdci natolik, že hrozí jeho pád anebo je jednoduše starý a už neplodí.

Pokud nemáme na kácení stromu to správné nářadí a nejsme si jistí svými schopnostmi, je lepší nechat práci na odbornících. Obzvláště pokud se jedná o vysoké a mohutné stromy, které by nám při špatném nasměrování mohly spadnout na náš dům, pergolu, nebo jiným způsobem ohrozit náš majetek.

Firmy, které kácení stromů nabízejí, se většinou specializují na kácení stromů v kritických stavech, prořezávání větví či celkové pokácení s ekologickou likvidací. Kromě samotného pokácení stromu nám tak mohou specialisté pomoci také s jeho nařezáním na menší díly či úplným odklizením z pozemku. K prořezávání stromů ve výškách jsou firmy vybaveny montážními plošinami či autoplošinami, které jim umožní se ke stromům dostat i ve velkých výškách.

Ať už se rozhodneme strom pokácet svépomoci, nebo si zavoláme na pomoc odborníky, měli bychom mít na paměti několik důležitých pravidel, bez kterých se kácení neobejde.

Ke kácení stromů, byť jsou situovány na našem pozemku, potřebujeme povolení. Výjimku tvoří pouze malé porosty, které jsou vysoké maximálně 130 centimetrů a obvod jejich kmene není větší než 80 centimetrů. Pokud náš strom povolené míry překračuje, budeme potřebovat povolení orgánu ochrany přírody. Ve větších městech bychom se měli obrátit většinou na odbor ochrany životního prostředí na magistrátu. Pokud si nejsme jisti, na koho se v naší obci můžeme obrátit, zjistíme to z vyhlášek naší obce.

Důležitá je také správná doba na kácení. Dřeviny bychom totiž měli kácet jen v době vegetačního klidu, tedy od začátku října do konce března. I zde však existují výjimky potvrzující pravidlo. Mimo tuto dobu můžeme pokácet pouze stromy, které nějakým způsobem ohrožují majetek, zdraví a životy lidí. Pokud si nejsme jisti, jestli je náš strom v takovém stavu, aby jej bylo nutné pokácet, můžeme se obrátit na nějakou z firem, která se kácením stromů zabývá. Vyškolený personál s námi stav stromu zkonzultuje a navrhne další postup.