Chcete v zimě ušetři? A jak staré máte radiátory?

Chcete v zimě ušetři? A jak staré máte radiátory?

Kdy jindy je lepší čas uvažovat nad výměnou otopné soustavy, než když je venku 30 stupňů a v nejbližší době se určitě nechystáte topit. Letošní dlouhá a tuhá zima navíc prověřila, v jakém stavu se vaše radiátory a bojler nachází a měli jste možnost zjistit, zda nutě potřebují vyměnit. Radiátory staré desítky let si o výměnu přímo říkají. Zvlášť pokud se na nich postupně objevuje rez a pod nimi na zemi mokrá místa. Postupem let se na vnitřní straně litiny usazují kaly, které zabraňují správnému proudění topného média. Tím klesá účinnost radiátoru a vy pak musíte topit víc s menší účinností, a tedy vyššími náklady. A tím zdaleka výčet nevýhod starých radiátorů nekončí. Peníze i energie vám unikají mnoha dalšími způsoby.

Častým problémem je také umístění a velikost radiátorů. Dříve jejich výkon řešil počtem článků. Radiátor se tak často nachází pod oknem, ale je kratší než rozměry okna. Kvůli tomu proudí do místnosti studený vzduch, zebou vás nohy a kvůli nerovnoměrnému rozložení teplot přitápíte. Potíže staré radiátory způsobují také v rekonstruovaných domech. Zateplení a nová okna jsou samozřejmě skvělou investicí ale musíte myslet i na topnou soustavu. Tepla vám do místnosti stačí odstát méně a více regulovat teploty. Staré článkové radiátory se dlouho ohřívají a poté mají velkou tepelnou setrvačnost a místnost se tak často přetápí.

Pokud jste naznali, že je ten pravý čas na výměnu radiátorů můžete se obrátit na firmu Petra Smetany vodo-topo Záluží. Jeho firma se zaměřuje na veškeré topenářské a instalatérské práce a také na výměny a opravy bojlerů. I když se u domácích kutilů dočtete, že výměnu radiátoru zvládnete sami, pozvěte si raději odborníka – u topení je potřeba vypočítat jaká velikost radiátoru, výkon a regulační ventil odpovídá požadavkům nastavení vaší otopné soustavy, aby fungovala co nejlépe.