Málo kdo má dnes tolik peněz, aby si mohl dovolit koupit pozemek a na něm postavit dům bez jakékoliv finanční podpory. Ceny pozemků rostou a s nimi i ceny za stavební práce. Většině lidí tedy nezbude nic jiného, než si na stavbu domu půjčit.
Pokud již máme svůj vlastní pozemek, jsme ve výhodě a můžeme tak získat lepší úvěrové podmínky. Pozemkem totiž můžeme ručit. Podobně je to v případě, že jsme vlastníkem jiné nemovitosti. V obou případech je však důležité, aby byly věci čistě v našem vlastnictví a aby nebyly zatížené úvěrem.
Do poněkud komplikovanější situace se dostáváme v případě, že potřebujeme úvěr jak na pozemek tak na samotnou stavbu. V tomto případě bychom museli banku požádat o takzvané 100% financování, což v praxi znamená vyšší úrokovou sazbu a složitější čerpání na výstavbu. V tomto případě je lepší zvážit, zda- li není rozumnější se stavbou počkat a rozdělit čerpání peněz na dva úvěry. Takovýto krok chce mít ale dlouhodobě promyšlený, protože časová prodleva mezi koupí pozemku a zahájením stavby by měla trvat alespoň rok nebo dva.
Pokud se rozhodneme rozdělit čerpání peněz na dva úvěry a nejprve žádáme o úvěr na pozemek, měli bychom si dát pozor, u jaké banky o úvěr žádáme. Některé banky totiž mohou klást podmínky, do kdy máme začít se stavbou. Druhý úvěr na výstavbu nám později může vystavit ta samá banka a můžeme mít úvěry dva, případně úvěr refinancovat. U některých bank je také možné později oba úvěry sloučit dohromady.
Při stavbě domu také stojíme před důležitým rozhodnutím, zda zadáme kompletní stavbu nějaké stavební firmě a necháme kompletní stavební práce na nich, nebo budeme dům stavět svépomoci. Spousta lidí také volí variantu, že dům staví svépomoci jen částečně a částečně dodavatelsky. V každém případě je při tomto postupu o něco těžší odhadnout, kolik bude výsledná částka za celou stavbu, a tedy také kolik peněz si od banky budeme půjčovat. Obecně platí, že je vždy lepší požadovanou částku alespoň o sto tisíc korun navýšit pro případ, že by byly náklady vyšší.