V létě svítí sluníčko, a tak ani moc neprožíváme to, že náš kotel už moc netopí a má časté poruchy. Velmi rychle však tento nedostatek zaznamenáme tehdy, když rtuť teploměru klesne hluboko pod nulu. Sháníme topenáře a slibujeme si, že se hned na jaře pustíme do rekonstrukce domu a topení vyměníme.
Když si otopná soustava svoje odslouží, plechová tělesa začínají rezavět, náklady na topení jsou moc vysoké a starý kotel často stávkuje, je třeba uvažovat o změně. Zbytečnou práci a peníze si ušetříte, když si domů pozvete odborníka, architekta, projektanta a topenáře-instalatéra, aby řekli, co všechno je potřeba vyměnit. Při návrhu nového topení se propočítávají tepelné ztráty celého domu a jednotlivých místností. Vychází se z lokality, ve které dům stojí, z vlastností stavebních konstrukcí domu a účelu, k jakému mají sloužit jednotlivé místnosti. Vstupní informace umožní vybrat velikost otopných těles, potrubí, zdroje tepla a také výkon oběhového čerpadla. Řeší se zdroj tepla, rozvody teplé vody a otopná tělesa, případně podlahové topení. Vhodné je pořídit si nové oběhové čerpadlo s proměnnými otáčkami, termostatické ventily s hlavicemi místo dvoupolohových kohoutů, vyměnit otevřenou expanzní nádobu za tlakovou.
Topenářské práce vás neminou, když se rozhodnete starý kotel vyměnit za nový nebo za tepelné čerpadlo. Dalším zdrojem tepla může být krb nebo krbová kamna s výměníkem. Nejvíce se používají kondenzační kotle na zemní plyn, postupně se zvětšuje počet příznivců tepelných čerpadel, zpravidla typu vzduch/voda. Pokud se mění jen zdroj, například kotel na uhlí za kotel na plyn, je důležité ověřit si možnost osazení nového zdroje kvůli velikosti, typu a napojení na stávající teplotní systém. Dříve se v rodinných domech používal samotížný systém oběhu vody, kdy ohřátá voda stoupala vzhůru a vytlačovala studenou. Ta padala naopak dolů, v kotli se ohřála a znovu stoupala vzhůru. K tomuto systému se používaly kovové rozvody o větších průměrech a těžká otopná tělesa z litiny. Dnes se dává přednost nucenému oběhu vody, zajišťovanému oběhovým čerpadlem. Nevýhodu je jen to, k jeho chodu je nutná elektrická energie. Rozvody však mohou mít menší průměr, otopná tělesa subtilnější stěnu a spotřebuje se menší objem vody.