Beton jako estetický prvek

Beton jako estetický prvek

Když si vyjdeme do města a rozhlédneme se kolem sebe, co vidíme? Jsou to sochy, obchodní centra, obytné stavby, cukrárny, kavárny, butiky a mnoho dalších věcí.  Pokud si zase vyjedeme autem někam na výlet, zajisté projedeme alespoň pod jedním mostem nebo se na pár chvil ukryjeme před denním světlem ve tmě tunelu. Stejně tak po jakékoliv podlaze se naše nohy prochází, ať už je dřevěná, linoleová nebo pokrytá kobercem, můžeme si být téměř stoprocentně jisti, že je postavena na jednom a tom samém základu. Řeč je o betonu. Dalo by se říci, že dnešní doba je ve znamení elektrotechniky a betonu. Beton je základním stavebním prvkem snad každé stavby a každého většího prvku, které vidíme na ulici.

Beton se za poslední dobu tak rozšířil a zdokonalil, že už netvoří jen podklad pro podlahy, základní stavební desku pro dům či jiné na první pohled neviditelné věci. Je hojně využívaný i jako estetický prvek, a to nejen v domácnostech. Použití pohledových neboli estetických betonů k vyjádření výtvarných záměrů architektů, se v posledních letech uplatňuje stále častěji. Beton tedy splní naše očekávání jak u základní stavby, kde je kladen důraz na jeho spolehlivost a únosnost celé konstrukce, tak také u vzhledu našeho interiéru, kde je schopen vytvořit dokonalý vzhled a design prvků, které potom vzhled celého interiéru dotvoří. Ani barva betonu není tak jednoznačná. Je pravda, že růžový beton nám přirozeně nevznikne, ani kdybychom se snažili sebevíc, ale co se týče odstínu šedi, vydaly by na celý barevný vzorník.

A na co konkrétně se beton tedy používá? V posledních letech jsou velmi oblíbené betonové lité podlahy, tedy podlahy vyhotovené jen z betonu. Výhodné jsou nejen svou odolností, ale také střídmým vzhledem, který se skvěle hodí snad ke každému stylu interiéru. Čas nám také ušetří údržba betonové podlahy. I na výrobu kuchyňské linky či celého kuchyňského koutu se dá použít beton. Nepředstavujte si však beton v jeho typické surové podobě, je patřičně upravovaný a vyhlazovaný. U spousty prvků byste možná ani nepoznaly, že z betonu vyrobeny jsou, napovědět vám může snad jen šedá barva.

To, že beton vám nevyroste na zahradě nebo ho nenajdeme někde ve volné přírodě, je asi jasné. Jeho výrobou se zabývají specializované firmy- betonárky. Služby těchto firem jsou často rozšířeny také o autodopravu a připravený beton jsou nám tedy schopny dodat přímo na místo určení.